Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Aldığını Veriyor, Kayıplar İlk Seans İtibarıyla %1.5’e Yaklaştı!

17 Nisan %1.44 değer kazanarak günü sonlandıran Borsa İstanbul 100 endeksi, 18 Nisan günü ilk seansta %1.40 değer kaybı gösteriyor. Beklenen swap açıklaması piyasanın seyri üzerinde etkili.
BIST Aldığını Veriyor, Kayıplar İlk Seans İtibarıyla %1.5’e Yaklaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul haftanın dördüncü ticaret gününe satıcılı giriş yaptı. Asya tarafında gözlenen %1.20 civarında, ABD tarafındaki (Çarşamba kapanışı) yataydan negatif ayrışma eğiliminde kapanan spot endeksler ve vadeli taraftaki an itibarıyla %0.20 oranında gerçekleşen değer kayıpları ışığında negatif açılışı beklenen BIST 100 endeksi beklentiler dahilinde gerçekleşti.

%0.50 civarında kayıp vererek yeni güne başlayan endeks ilk işlem saatinde %0.25 civarına gelerek bir toparlanma sinyali vermesinin ardından bu harekette ısrarcı kalamadı ve %1.30 bandında negatif bölge grafiklenmesi ile işlemlerine devam ediyor. 

Diğer tarafta medyada sık konuşulan bir gelişmede ise Financial Times’da yer verilen Türkiye’nin döviz rezervlerindeki toparlanmanın bankalarla yapılan swap işlemlerinden kaynaklandığına dair haber kaynaklı Türk lirası ABD Doları karşısında dünkü kazançlarının büyük kısmını iade etti ve işlemler 5,8140 seviyesinden gerçekleşiyor.

Yetkililerin Açıklaması Seyri Etkileyecek

Swap Tarafına Dair Yetkili Açıklamaları BekleniyorÖncelikle FT’nin yer verdiği swap haberine yönelik Türk yetkililerinden bir açıklama beklenebilir. Bu açıklamanın Türk varlıklarının seyri konusunda etkili olacağını da düşünebiliriz. Ancak dünya genelinde endekslerin hafif düşüş göstermesi ve uzun vadeli kıymetlerin verimindeki düşüş (verim düştükçe fiyat artıyor) yatırımcının daha az riskli varlık eğilimini gösteriyor olabilir.

Bu bağlamda hisse senedi piyasalarındaki yüksek seviyelerin yatırımcıyı korkuttuğunu bir kere daha görebiliriz. Küresel ekonomik zayıflama sinyallerini de takip eden piyasalar tarafında yüksek seviyelerin bu denli endişe verici olması doğal karşılanabilir.

BIST 100 Endeksinde Teknik Veriler Ne Diyor?

Teknik Noktalarına Göre Destekler Test EdiliyorBorsa İstanbul 100 endeksi bugün 98 bin seviyesinde karşılaştığımız denge noktası (Pivot Point) ile değerlendirilebilir. Endeks denge noktasının 500 puan altında hareket ederken yorumlanan ilk desteği 97.450 seviyesinin de hemen dibinde. Aşağı yönde istikrar korunması halinde 96.720 ikinci destek olabilir.

BIST 100 98.000 üzerinde dalgalanması halinde 98.800 ilk direnç olarak değerlendirilebilir. Hareketin devamı 99.450 seviyesindeki olası ikinc direnci işaret edebilir. Bu tabloda 100 bin üzerinde çıkılabilecek bir yatırımcı psikolojisi ile karşılaşmak pek mümkün olacaktır.

Endekslerdeki Performans Düştü

BIST XBANK ve XUSIN Endekslerindeki Performans DüştüBIST endekslerinden Bankalar %1.56 değer kaybı ile 130.447 puanda. An itibarıyla kaydedilen günlük hareket marjı ise 131.767 ile 130.151 seviyeleri arasında. Endeks açısından 2019 performansında 130 bin seviyesi yatırımcı kanadında psikolojik bir eşik olarak ele alınıyor.

Endeks üzerindeki RSI (14) indikatörü 45 seviyelerinden 50 seviyelerine yükselse de nötr bölgede dalgalanmasına devam ediyor. Günlük bazlı hareketli ortalamada ise 130.405 seviyesinde gözlenen 50 günlük h.o.’nun önemi yüksek. 50 günlük hareketli ortalamanın kırılması halinde 200 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 129.755 seviyesi destek niteliği taşıyabilir.

Sanayi Endeksi (XUSIN) %0.37 düşüş gösteriyor ve 115.937 noktasında dalgalanıyor. Endeks için 115 bin önemli bir seviye konumunda. Yukarı tarafta 116.858’de bulunan 50 günlük hareketli ortalama olası bir direnç olarak takip edilebilir. Üzerinde ise 200 günlüğün bulunduğu 117.900 ikinci direnç olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu