Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100, Yeni Varyantların Risk İştahını Düşürmesiyle Satış Baskısında

Türkiye borsa endeksi, küresel piyasalarda azalan risk iştahından etkilenirken, rekor seviyeden uzaklaşıyor.
BIST 100, Yeni Varyantların Risk İştahını Düşürmesiyle Satış Baskısında
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul Çarşamba günü 1834,51 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Aynı gün 1800’lü seviyelere gerileyen BIST 100 endeksi, Perşembe günü yeni zirveyi test ettikten sonra kapanışı 1819 puandan yaptı.

Bu seviye tüm zamanların en yüksek kapanışı olarak kaydedildi. Haftanın son işlem gününe düşüşle başlayan Borsa İstanbul küresel piyasalarda hissedilen negatif havanın etkisinde.

Endeks güne %0,99 değer kaybıyla 1801 puandan başladı.
BIST 100 Endeksi 1797 Puan
Kaynak: Paratic Piyasalar

Açılışı sert düşüşle yaptıktan sonra 1788 puana kadar geriledi. Saat 11.10 sularında %1,20 değer kaybıyla 1797 puandan işlem görüyor. Bugünkü işlemlerde satış baskısında kalsa da haftayı %3’ün üzerinde artıda bitirmeye hazırlanıyor.

Türk lirasında tarihi kayıpların görüldüğü dönemde rekor seviyelerden inmeyen Türkiye borsa endeksi aylık bazda %18’den fazla prim yaptı. Analistler bugün gerçekleşen düşüşte Afrika’da tespit edilen yeni Covid-19 varyantının etkisi olduğunu belirtiyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da çok sayıda mutasyona uğramış yeni bir varyantın ortaya çıktığı bilgisi geldi. Bunun üzerine İngiltere 6 Afrika ülkesi için kısıtlama getirdi. Analistler söz konusu gelişmenin para piyasalarında satış baskısına yol açtığını yorumladı.

Asya piyasaları haftayı çoğunlukla ekside tamamlarken Avrupa’da Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya olmak üzere birçok borsa endeksi düşüş yönünde hareket ediyor. Bunun yanında ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını tahminlerden daha önce bitireceği ve faiz artışı ihtimallerinin de piyasa fiyatlamalarını olumsuz etkilediği söylendi.

Piramit Menkul Kıymetler günlük analizinde, kısa vadede 1790 – 1800 seviyelerinin destek noktaları olarak izlenebileceği söylendi. Gedik Yatırım yeni varyantın yanında enflasyon ve sıkılaşma endişelerinin de küresel piyasalarda dalgalanmaya yol açtığı ifade edildi.

Analistler günlük bültende, “Bugün 1.800’de bulunan son yükseliş trendi takip etiğimiz ilk destek olacak. Buranın altına sarkılması teknik satışları artırabilir ve 1.750 gündeme gelebilir. 1.750 altında sonraki destek 1.700 olacaktır. Endekste tarihi zirvenin bulunduğu 1.834 geçilemediği sürece yukarı yönlü pozisyonların riskinin arttığını düşünüyoruz.” ifadesine yer verdi.

Alt endekslerdeki duruma bakıldığında en fazla artışın %1,86 ile bilişim, %1,60 ile orman, kağıt ve basım sektöründe olduğunu görüyoruz. Diğer birçok sektör endeksinde oklar kırmızıyı gösteriyor.

Bankacılık endeksi %1,27, elektrik %1,02, holding %1,14, ulaştırma %4 ekside seyrediyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar ve banka genel müdürleriyle bir araya geldi. Görüşmede faiz indirimleri ve sektördeki gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu