Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi Pozitif Girdiği Nisan’ı Negatif Kapatma Sinyalleri Veriyor

Türk varlıklarında belirsizlikler baskısı hala devam ediyor. Türk lirası ve Borsa İstanbul'da hafta negatif yöndeki seyrin istikrarı ile başladı.
BIST 100 Endeksi Pozitif Girdiği Nisan’ı Negatif Kapatma Sinyalleri Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

22-26 Nisan haftasına Türk lirasındaki değer kaybı ve petroldeki yükseliş ile başlıyoruz. USD/TRY paritesi haftanın ilk işlem gününde %0.36 değer kazanarak 5,8305 TL’den ticarete giriyor. ABD Dolar Endeksi (DXY) %0.11 zayıflama gösterirken grafikler hala 97 seviyesinin üzerinde 97,36 noktasında dalgalanıyor.

ABD’nin İran’dan petrol ithalatı konusunda istisna göstermesinin ardından muaf tutulan ülkelere yönelik emtia ticareti devam etmekteydi. Haber akışında yer verilen bilgilere göre muafiyetin son erdirileceği beklentisinde petrol haftanın ilk işlem gününde %2.0’nin üzerinde bir değerlenme fiyatlanıyor.

Türk varlıklarında negatif ayrışmanın devam ettiği günlerdeyiz. Düşüşler tarafını aydınlatmak için ABD’nin İran konusundaki tutumundan önce azalma gösteren TCMB rezervleri ve politik kanattaki belirsiz tablolar yeterli oluyor. Bu bağlamda Borsa İstanbul’da baskı altında kalmaya devam etmekte.

Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Girdi

22 Nisan 2019 Haftası Satıcılı BaşladıBIST 100 endeksi %0.49 değer kaybederek 96.390 puandan yeni haftanın ilk işlem gününe merhaba dedi. Endeks üzerindeki askının devam ediyor olması dünya genelinden geri bir performans kaydedilmesine kaynak olarak değerlendirilebilir.

22 Nisan işlemlerinde teknik tarafa baktığımızda 19 Nisan Cuma günü dünya genelinde Paskalya tatili kaynaklı düşen hacimler aklımıza geliyor. Haftanın son işlem gününde hacmi zayıf olan BIST 100 %0.03 değer kaybı ile 96.861 puandan haftanın son işlemini gerçekleştirmişti. 

Bugün izleyeceğimiz denge noktası 96.970 puanda göze geliyor. Değer kaybının devam etmesi halinde 96.630 seviyesinde ilk desteği ele alabileceğimiz gibi 96.400 seviyesinde de ikinci destek karşımıza çıkabilir.

Açılış hareketi zaten baz aldığımız pivot ve desteklerin altında gerçekleşirken gün içerisindeki istikrar yakından takip edilecek. RSI (14) indikatörü 46 seviyesine gerilerken nötr tarafta değerlendiriliyor.

Türk Lirası, Hazine Kıymetleri ve 5 Yıllık CDS

Türk Finansallarında Negatif Tablo ve Pozitif Duran CDSTürk lirası kayıplarını %0.46’ya taşımız durumda, işlemler ise 5,8366 seviyesinden gerçekleşiyor. Lira’da gözlenen geri çekilmeye paralel MSCI Türkiye endeksinde geçtiğimiz haftanın son verisi %0.21 değer kaybı ile 1.317,67 seviyesine daralmıştı.

Günlük bazlı hareketli ortalamalara baktığımızda 5,7769 noktası ve 5,7156 noktasında bulunan sırası ile 10 ve 20 günlük hareketli ortalamalar önemi yüksek birer destek olarak karşılaşılabilir.

10 yıllık Hazine kıymetlerindeki verim %17.19 seviyesine ulaştı. 17 Nisan tarihinde %16.76 seviyesinden yukarı yönde dönüş yapan kıymetlerde 10-16 Nisan tarihleri arasında ciddi bir verim yükselişi kaydedilmişti. Mart ayının son işlem günlerinde ise %18.63 seviyesi yılın en yüksek noktası olarak kaydedilmişti.

5 yıllık Türk CDS primi haftalık değişiminde %2.70 düşüş göstererek (422,63) pozitif hareketlendi. Aylık hareket marjlarının 289,6 ile 458,5 noktaları arasında kaydedildiği CDS’te yine aylık performans negatif yönde ele alınırken değişim %41.55 seviyesinde primlenme olarak gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu