Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi’nden Mayıs Ayında 2 Sıfır Atılması Planlanıyor

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, BIST 100 Endeksi’nden Mayıs ayında iki sıfır atmayı planladıklarını söyledi.
BIST 100 Endeksi’nden Mayıs Ayında 2 Sıfır Atılması Planlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2017 yılında dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, BIST 100 Endeksi’nin 100 bin puanın üzerine çıkması halinde iki sıfır atacaklarını söylemişti. Bu açıklama geldiğinde borsa 100 bin sınırına çok yaklaşmıştı.

Himmet Karadağ iki sıfır atılması için gereken çalışmaların başladığını söylemişti ancak aradan geçen üç yıllık süre zarfı içerisinde, borsa 120 bini geçmesine rağmen bu adım atılamadı. Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’dan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Atilla, Mayıs ayında borsadan iki sıfır atılacağını duyurdu.

Hakan Atilla borsadan iki sıfır atmayı planladıklarını söyleyerek konuya dair açıklamada bulundu.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan AtillaBorsanın halka arzı için 2020 yılı bitmeden hazır hale geleceklerini söyleyen Atilla, şu anki durumdan memnun olduklarını söyledi. Finans Merkezine taşınmayı düşündüklerini ancak taşınma işleminin 2022 veya 2023 yılına sarkabileceğini ifade etti. İşlem hacminin geçen yıla kıyasla iki kat arttığını söyleyen Atilla yerli yatırımcıların artması için çalışmaların sürdüğünü fakat istedikleri seviyeye ulaşmadığını belirtti.

Mayıs ayında Borsa İstanbul’da iki sıfır atmayı planladıklarını söyleyen Hakan Atilla 17 Ocak 2020 itibarıyla başlayan akşam seansında ortalama 200 milyon TL işlem hacmine ulaşıldığı bilgisini paylaştı. Açığa satış yasağının kalkmasını yakından takip ettiklerini, ödünç piyasasının daha aktif şekilde işlemesi için gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Peki, borsadan iki sıfır atılırsa ne olur? Geçmiş dönemdeki gelişmelere baktığımızda, 1997 yılında iki sıfır atıldığını ve bunun hemen ardından piyasanın ucuz görünmesiyle sermaye akımlarının arttığı gözlendi. Bu da endekste yoğun bir ralli sağladı. Veriler 1997 yılının Ocak ayında borsanın %70’e yakın yükseldiğini gösteriyor.

Sıfır atılması esasen hisse senetlerinin fiyatlarında bir değişiklik yaratmayacak. Ancak bölenin değişecek olmasıyla bedelsiz sermaye artırımı gerçekleşmiş olacak. Diğer bir ifadeyle piyasa değerinde hiçbir değişiklik olmadan, sadece teknik bir düzeltme yapılmış olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu