Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Satış Baskısı Süren BIST 100 Endeksi %3’ü Aşan Kayıpla 85 Bin Puana Geriledi

Küresel piyasalarda azalan risk iştahı, yurt içinde seçim belirsizliği ve döviz kurlarındaki yüksek seyir hisse senedi piyasasını negatif etkilerken, BIST 100 Endeksi kayıplarını %3’e genişleterek 85 bin puana geriledi.
Satış Baskısı Süren BIST 100 Endeksi %3’ü Aşan Kayıpla 85 Bin Puana Geriledi
Yorum

Geçtiğimiz haftayı %5,76 kayıpla tamamlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi, bu sabah açılışı %0,11 değer kazancıyla 88.628 puandan yaptı. Ancak açılışın hemen ardından düşüşe geçerek gün içi kaybını %3’e taşıdı. Gün ortasına %1,36 kayıpla 87.327 puandan giren BIST 100 Endeksi, ikinci yarıda düşüşünü hızlandırarak 85 bin puana geriledi.

BIST 100 Endeksi günün ikinci yarısında %3’ten fazla gerileme kaydederek, 85.447 puana kadar indi.

Borsa Düşüş HızlandıToplam işlem hacminin 2,6 milyar lira düzeyinde gerçekleştiği ilk yarıda 1.206,08 puanlık düşüş gerçekleşti. En çok gerileyen %6,45 ile spor şirketlerinin hisse senetleri olurken, bankacılıkta %0,77, holdingde ise %1,29 oranında kayıp yaşandı. Güne 5,95 civarından başlayan dolar kuru daha sonra yönünü yukarı çevirerek 6,12’yi test etti. Döviz kurlarındaki bu yükseliş pay piyasalarına satış baskısı getirirken, BIST 100 Endeksi gün içi en düşük 85.447 puana kadar indi.

Öğleden önce Mart ayı cari işlemler açığının izlendiği yurt içi ekonomik takviminde, öğleden sonra açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Ticaret müzakerelerinden halen bir sonuç alınmamış olması küresel piyasalarda risk iştahını azaltıyor. Analistler söz konusu gelişmelerin gölgesinde endekste 85.500 puanın destek, 92.500 puanın direnç seviyeleri olarak takip edileceğini belirtiyor.

14 Aralık 2018 tarihinden bu yana en düşük seviyeye gelen Borsa İstanbul için yukarı yönlü hareketin erken olduğu yorumlanıyor.

Yukarı Hareket ErkenSeçim belirsizliği yatırımcılar üzerinde endişe yaratırken, yurt içi piyasaları bu durumdan olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Uzmanlar seçimlerin tekrarlanacağı 23 Haziran tarihine kadar da bu durumun devam edeceğini öngörüyor. Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı, borsanın ucuz seviyelerde olduğunu, bu noktalarda dip yapma isteği olabileceğini ancak hisselerde seçici davranılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin birtakım sıkıntılar içerisinde olduğunu, seçim belirsizliğinin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde olduğumuzu ifade eden Özavcı, “Yukarı yönlü trendin başlaması için bence erken. Mesela ABD ile ilişkilere dair pozitif haberlerle borsada pozitif hareket olabilir.” dedi. Enflasyonda baz etkisiyle dahi olsa düşüş olduğunun görülmesi gerektiğini dile getiren Özavcı, portföyünde %20-30’u geçmeyecek şekilde hisse senedi bulundurduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu