Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekor Yolcuğuna Devam Eden Borsa 1.336 Puanla Zirveyi Yeniledi

Yurt içi piyasalarında yaklaşık iki hafta önce başlayan iyimser hava devam ediyor. Ekonomi yönetiminin açıklamalarına aşı haberleri de eklenince, BIST 100 rekor üstüne rekor kırıyor.
Rekor Yolcuğuna Devam Eden Borsa 1.336 Puanla Zirveyi Yeniledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem vurgusu mesajıyla başlattığı rekor yolculuğunu devam ettiriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçen hafta yaptığı toplantıda faiz artışı kararı alırken piyasaya şeffaf, öngörülebilir ve hesap verebilir bir anlayış sunacağını taahhüt etti.

Merkez Bankası’nın toplantısı karar metre metninde net ifadeler kullanması yatırımcıların güvenini artırırken Türk varlıklarına ilgi arttı. Yabancı finans kuruluşları TL için uzun pozisyonda kalacaklarını bildirdi ve Türkiye’ye güvenin kaybedilmediği mesajını verdi.

Ekonomi yönetiminin reform açıklamaları ve faiz artışı BIST 100 Endeksi’ni zirveden indirmiyor.
BIST 100 Endeksi Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü %0,83 değer kazancıyla 1.323 puandan kapanan Borsa İstanbul tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Yeni haftaya rekor başlangıç yaptıktan sonra zirveyi bir kez daha yeniledi. Haftaya %0,40 artışla 1.329 puandan başlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi 1336 ile tarihi rekorunu kırdı.

Açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi %1,39 menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. Bankacılık dışındaki tüm alt sektörlerde ise yükseliş gerçekleşti. BIST 100 endeksi söz konusu artışlarla birlikte Kasım ayının başından bu yana %21 oranında getiri sağladı.

Ziraat Yatırım Borsa Analizi

Analistler söz konusu artışın ekonomi tarafında yapılan değişikliklerin ve yatırımcılara verilen güven mesajının etkisi olduğunu belirtiyor. Bunun yanında coronavirüs aşısına dair gelen olumlu haberler de yatırımcıların risk iştahını artırır nitelikte.

Aşı çalışmalarında %95 oranında olumlu sonuç elde eden ilaç şirketleri onay almak için görüşmeleri hızlandırırken İngiltere, ABD ve İspanya gibi bazı büyük ülkelerde birkaç hafta içerisinde uygulanmaya başlanacağı bilgisi geldi. Söz konusu iyimserlik Avrupa hisse senedi piyasalarında havanın pozitif esmesini sağladı.

Haftanın ilk işlem gününde neredeyse tüm Türk endeksleri pozitif seyrediyor. Saat 14:10 itibarıyla BIST 100 Endeksi %0,73 değer kazancıyla 1333 puandan işlem görmekte. Aynı dakikalarda bankacılık %1,06, spor %0,25 negatif tarafta bulunurken bu iki endeks dışındakilerin hepsi yukarı yönde hareket ediyor.

En önemlilerinden elektrik şirketlerinin işlem gördüğü sektör endeksi %1,37, gıda %1,68, gayrimenkul yatırım ortaklığı %3,41, holding %0,72, orman, kağıt ve basım %4,15, kimya, petrol ve plastik %2,48, metal eşya ve makina %2,47, taş ve toprak %2,25, ulaştırma %2,34 yükselişle hareket ediyor.

Teknik açıdan BIST 100 Endeksi’nde 1.340 ve 1.360 seviyeleri direnç, 1317 ve 1325 puanları destek seviyeleri olarak takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu