Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi 2019 Yılındaki Kazancının Tamamını Geri Verdi

Borsa İstanbul 100 Endeksi, 2019 yılında elde ettiği tüm kazançları geri vermek durumunda kaldı. Banka hisseleri, endeksin düşmesinde başrol oynadı.
BIST 100 Endeksi 2019 Yılındaki Kazancının Tamamını Geri Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini yenileme kararı almasının ardından Borsa İstanbul 100 Endeksi, güne sert bir başlangıç yapmıştı. Bunun yanında endeks, Pazartesi gününü %1 düşüş ile 92,980 puandan sonlandırmıştı.

Piyasaların odaklandığı Yüksek Seçim Kurulu kararının ardından BIST 100 Endeksi, Salı gününe %2.3 eksilerde, yaklaşık 90,801 bin puan ile başladı.

2019 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gören BIST 100 Endeksi, bu yılki kazançlarının tamamını geri verdi.

En Düşük Seviyeyi Gören BIST 100 Bu Yılki Kazançlarının Tamamını Geri VerdiMeydana gelen bu düşüşe öncülük eden, bankacılık hisseleri oldu. Yapılan ilk işlemlerde %3.43 düşen BIST banka endeksi Türkiye saati ile 10:43’te %2.72 ekside olarak 116,700 puana geriledi. %3.24 ile Garanti Bankası ve İş Bankası en fazla düşüş yaşayan iki banka oldu.

Diğer yandan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile buna bağlı siyasi belirsizlik ve ABD ile yaşanan S-400 gerginliği, Türkiye varlıkları üzerindeki satış baskısında etkili oldu. Bunlara ek olarak ABD ve Çin arasında yapılan ticaret anlaşmasına dair yeniden gündem olan soru işaretleri ve büyümeye ilişkin kaygıların küresel piyasalardaki gerginliği artırdığı biliniyor.

Risk priminin YSK kararından bu yana 15 baz puan kötüleştiği, bunun da TL varlıklara yansıması olduğu, TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte tarafından bildirildi.

TEB Yatırım Stratejisti Işık ÖkteAkşam saatlerinde açıklanan kararın ardından Dolar/TL tarafında ise 6.15 seviyesinden fazlasını gören kur, Salı günkü işlemlerde yükselişini devam ettirdi. Dolar/TL, yılbaşından bu yana %16.5’in üzerinde artış kaydetmişti. Şuan ise 6.16’lı seviyelerde seyrediyor.

Diğer bir yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 454 baz puan (yılbaşından bu yana 21.34 bp artış ile birlikte) ile Bloomberg tarafından takip edilen 21 gelişmiş piyasa arasında en yüksek ikinci sırada yer alıyor.

Fon Yöneticisi Volkan Sarı’nın Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Yabancı yatırımcıyı ürkütecek gelişmeler yaşıyoruz, siyasi ve konjonktürel olarak. Bu da risk priminin artması olarak karşımıza çıkıyor. Seçim ortamından çıkamayacağımızı düşününce de ödeyeceğimiz risk primlerinin artmasıyla karşı karşıya kalıyoruz.” dediği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu