Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BİAŞ’ta Yeni Ürünlerin Müjdesi Verilirken BIST 100 Yatay Seyrediyor

Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun, yeni ürünlerin devreye alınacağını ve bazı emtia vadeli işlemlerinde sona gelindiğini açıkladı.
BİAŞ’ta Yeni Ürünlerin Müjdesi Verilirken BIST 100 Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul A.Ş. (BİAŞ) Genel Müdürü Korkmaz Ergun, son dönemde hizmete aldıkları yeni endeksler ve gelecek dönem planlarını anlattı. Yeni finansal ürün ve hizmetleri de devreye alacaklarını belirten Ergun, sermaye piyasasının arz ve talep tarafında büyüme potansiyeli olduğunu söyledi.

Korkmaz Ergun: “Borsa olarak bugünden itibaren BIST Spot Altın Endeksi, BIST Altın Tahvil Endeksi ve BIST Altına Dayalı Kira Sertifikası Endeksi olmak üzere altına dayalı üç yeni endeks hesaplamaya başladık.”
Korkmaz Ergun Açıklaması
Kaynak: Borsa İstanbul

Endekslerin gün içinde her 10 saniyede bir hesaplanacağını belirtti. Altın endeksinin, fiyatlardaki değişimleri yansıtacağını, fiziki altına yatırım yapan yatırım fonlarının, dayanak varlık veya karşılaştırma ölçütü olarak bu endeksi kullanacağını ekledi.

Bunun yanında sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yeni ürün ve hizmetleri de hayata geçireceklerini dile getiren Ergun, tüm borsa endekslerini IOSCO (Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü) prensiplerine uyumlu hale getireceklerini anlattı.

İşleme açık pay vadeli işlem sayısının 51’e dayandığını aktardı. Paladyum ve platin vadeli işlem sözleşmelerinde ise sona yaklaşıldığı bilgisini paylaştı. Şirketlerin halka arz ilgisinin devam ettiğini söyleyen Ergun, 2019’da halka arzdan 1,1 milyar TL kaynak sağlanırken, bu yıl şimdiye kadar 12 milyar TL’ye ulaşıldığını belirtti.

BIST 100 endeksi güne %0,14 değer kazancıyla başladıktan sonra çok fazla değişim göstermedi.
BIST 100 Endeksi 1385 Puan
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Açılışta 1384 puanı kaydeden endeks, günün ilk yarısında 1383 – 1388 arasında seyretti. Saat 11.54’te %0,21 artışla 1385 puandan işlem görüyor.

Haftalık değişimi %2,17 artış olan borsa, dört haftada %4’ten fazla değer kaybetti. Kısa vadede 1350 puan destek olarak takip edilirken, yükseliş durumunda 1400 – 1440 dirençleri izlenecek.

Alt sektörlere bakıldığında en fazla artış %2,07 ile sporda ve %2,06 ile bilişim endekslerinde gerçekleşti. En fazla değer kaybı %0,69 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı hisselerinin yer aldığı endekste meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu