Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Eşya Satışlarındaki Düşüş Sektör Hisselerini Baskılıyor

Maliyet artışının fiyatlara yansıması beyaz eşya satışlarını düşürürken, Arçelik ve Vestel gibi sektör lideri şirketlerin hisseleri negatif seyrediyor.
Beyaz Eşya Satışlarındaki Düşüş Sektör Hisselerini Baskılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre Ağustos ayında, ülke genelinde 683 bin 799 adet satış gerçekleşti. Bu sayı 2020’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %8 daha düşüğü işaret ediyor.

Ağustos ayında üretim %12 artışla 2.78 milyon adet olurken, 2,17 milyonluk ihracat yapıldı. Ocak ve Ağustos ayları arasındaki ihracat ise %32 artışla, 16,7 milyon oldu.

Sektör temsilcileri maliyet artışının beyaz eşya fiyatlarına yansımaya devam edeceğini söylerken, satışlardaki düşüş şirket hisselerini olumsuz etkiledi.
Arçelik Hisseleri %0,06 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Arçelik A.Ş. (ARCLK) hisseleri Perşembe gününe 31,84 TL ile yatay başladı. Saat 10.15’te 32,04 ile seansın en yükseğine çıktıktan sonra yön değiştirdi. Saat 11.17’de %0,06 ekside, 31,92 liradan işlem görüyor.

Dünya çapında hizmet veren beyaz eşya ve teknolojik ürün üreticisi Arçelik’te hisseler bu hafta zayıf performans sergiledi. %0,06 artış ile pozitiflik sınırında tutundu. Bu arada dün geri alım kapsamında 31.76 – 32.98TL fiyat aralığından 660 bin adet pay alındı.

Zorlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Vestel’de de hisseler satıcılı seyrediyor. Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE) hisseleri %0,12 düşüşle, 48,38 liradan işlem görüyor.

Güne 48,46 liradan başlayan şirket hisseleri, 48,20 – 48,54 dar bandında hareket etti. Haftalık bazda %1, aylık %3’ten fazla geriledi.

Isıtma, soğutma, iklimlendirme, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında üretim yapan Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALCAR) hisseleri %0,30 düşüş gösterdi. 304 liradan fiyatlanan şirket hisselerinin haftalık kaybı %6’nın, aylık %5’in üzerinde seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu