Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklentisi Düşen Bilançolar, Toparlanan Küreseller ve Kırılgan Türk Varlıkları

Güncel mali tablolarda beklentilerin düşürülmesi, küresel toparlanmayı baskılayabileceği gibi kırılgan piyasalarda olumsuz tablolar gözlenebilir. Ayrıntılar şöyle;
Beklentisi Düşen Bilançolar, Toparlanan Küreseller ve Kırılgan Türk Varlıkları
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel hisse senedi piyasaları Cuma günü değişimlerini negatif tarafta şekillendiriyor, ancak ekonomi ve faiz politikası hakkındaki olumsuz kaygılar nedeniyle haftalık güçlü kazanımlar son işlem gününde sınırlanmışa benziyor.

S&P 500 vadeli endeksi, beş seanslık ilerlemenin ardından %0.35 düşüş gösterdi. Vadeli endeks kontratı bu hafta şu ana kadar %2.6 artmıştı. Activision Blizzard’ın payları ATVI %1.026 azaldı ve premarket ticaretinde lider oldu.

Stoxx Europe 600 Cuma günü yatayda gözleniyor. Japonya’nın Nikkei 225’i %0.97 ve Hong Kong’daki Hang Seng %0.55 primlenerek bu hafta kasım ayından bu yana en yüksek haftalık kazançlarına (+%4.1) ulaştı.

Dünyanın dört bir yanındaki piyasaların gösterdiği toparlanma, son zamanlarda gözlenen Fed güvencesinden, gerektiğinde para politikasını sıkılaştırmanın yanı sıra ABD-Çin ticaret ilişkilerinde ilerleme kaydetme umutlarından, petrol fiyatlarının yükselmesinden, ABD ekonomisinin sağlıklı olduğundan ve Çin’in güncel verilerindeki ılımlı havadan destek almakta.

Fed Reaksiyonları ve Türk Varlıklarındaki Kırılganlık

Kırılgan Türk Varlıkları ve Küresel Piyasa GörünümüPerşembe günü, Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell Washington’daki açıklamasında, Fed’in  faiz oranlarını artırma konusundaki esnek bakış açısını vurguladı. Başkan Yardımcısı Richard Clarida ayrıca düşük enflasyonun, bankanın gelecekteki faiz oranlarındaki artış düşüncelerinde sabırlı olmasını sağlayacağını söyledi.

Hollandalı varlık yöneticisi Jeroen Blokland’ın, yakın zamanda büyümesinin devam edeceği beklentisi üzerine portföyündeki stoğu artırma yönünde pozisyonlar aldığı duyuruldu. Ancak diğer köşede ise oynaklığın geri dönmesini bekliyor. Piyasalara göre bir tür türbülans ya da yükselen oynaklık aşamaları ile karşılaşılacağı çünkü finansallarda görülen bu ılımlı havanın kaçış fırsatı olarak değerlendirildiği hatta yumuşak yüzlü bu tablonun gelecekteki durgunluk dönemine işaret ettiği yorumlanıyor.

Piyasalarda gözlemlendiği üzere 2018 yılının ilk dönemindeki verimliliği bu yıl için beklememiz pek mümkün gözükmemekte. Özellikle Türkiye finansallarının seçim öncesi pazar baskısında kalması, TCMB en güncel verilerinde de görüldüğü üzere düşük hacimlerin tahvil ve hisse senedi piyasalarındaki yabancı çıkışları ile teyit edilmesi bu görüşe kaynak görülebilir. Küresel piyasaları pozitif tarafta takip etse de ivme olarak geride kalan Borsa İstanbul global bir satış dalgasına sert kırılganlık gösterebilir bir duruşta ve bu yatırımcıyı ürküten önemli sebeplerden biri.

Güncellenecek Verilerde Düşük Beklenti Toparlanmayı Kırabilir

Mali Tabloların Beklenenin Altında Açıklanması Piyasaların Pozitif Hareketini KırabilirÖte yandan küresel piyasalarda, yatırımcılar son haftalardaki ticaret görünümüyle ilgili daha umutlu hale geldi. Bu hafta Pekin’de yapılan orta seviye ticaret görüşmelerinin ardından Çin ve ABD, Başkan Xi Jinping’in Ocak ayının sonunda Washington’u ziyaret etmeyi planlayan ekonomik politika yapıcılar ile üst düzey görüşmeleri yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

Ticaret görünümündeki belirsizlik Aralık ayındaki analistlerin kurumsal kazançlar için tahminlerini hızla düşürmelerine neden oldu. FactSet’e göre, S&P 500’de yer alan şirketlerin, 2018’nin dördüncü çeyreğinde, Temmuz’daki %18’lik bir tahminin altında, kazançlarını %12 artıracağı tahmin ediliyor. S&P Yatırım Danışmanlığı Hizmetleri’nden Mike Thompson, “Ticaret savaşı beklentisiyle kazanç tahminleri düşürüldü” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu