Yatırım yapmaya başla!

BBC ile Maaş Eşitsizliğine Karşı Çıkan Editörü Arasında Anlaşma Sağlandı!

Maaş eşitsizliği nedeniyle istifa eden Carrie Gracie ile BBC’nin anlaşmaya vardığı duyuruldu. Detaylar aşağıda;
BBC ile Maaş Eşitsizliğine Karşı Çıkan Editörü Arasında Anlaşma Sağlandı!

BBC’nin Çin editörü Carrie Gracie, kurumla girdiği maaş eşitsizliği mücadelesini kazandı. Ocak ayında verdiği açık istifa mektubuyla bir anda tüm dünyanın gündemine oturan Gracie, BBC’nin gizli ve yasadışı bir maaş kültürü olduğunu açıklamış, başlattığı direniş BBC’nin kadın çalışanlarının desteğiyle çığ gibi büyümüştü.

Hatta BBC’nin bazı erkek çalışanları da kadınlara destek vererek kendi maaşlarında kesinti yapılmasını kabul etmişti. Bu noktada; BBC’nin Çin editörü Carrie Gracie’den hak ettiğinden daha az ücret verdiği için özür dilediği ve iki tarafın konuyla ilgili anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Carrie Gracie söz konusu haberi Twitter hesabından, “bu uzun ve yorucu yolda beni destekleyen herkese teşekkür ederim” sözleriyle paylaştı.

BBC Genel Direktörü Tony Hall ile Carrie Gracie tarafından yapılan ortak açıklamada; iki tarafın farklılıkları çözmek için anlaşmaya vardıkları belirtildi. Ayrıca açıklamada; BBC’nin Carrie Gracie’den özür dilediği bilgilerine yer verildi. İlaveten; Carrie Gracie’nin toplumsal cinsiyet ödeneği savaşını kazandıktan sonra BBC’den özürle birlikte 280 bin pound ödeme aldığı söylendi.

Ancak Carrie Gracie bu mücadelenin paradan ziyade prensiplerle ilgili olduğunu vurgulayarak, 280 bin poundu bağışlayacağını açıkladı.

BBC Maaş Eşitsizliğine Karşı Çıkan Kadın Editöründen Özür Diledi!“İş yerinde eşitlik için çaba sarf eden tüm kadınlara yardım etmekten mutluluk duyuyorum” diyerek BBC’den aldığı tüm geri ödemeyi maaş eşitliğine Fawcett Society isimli kuruma bağışlayacağını söyledi. Tony Hall ise düşüncesini “farklılığımızı geride bırakabildiğimiz ve bu işte birlikte çalışabildiğimiz için mutluyum, şimdi geleceğe bakabiliriz” sözleriyle aktardı.

Bunun yanında Tony Hall; Carry Gracie’nin Donalda MacKinnon’un BBC’yi kadınlar için çalışacak harika bir yer yapma projesine katkıda bulunacak olmasından dolayı sevindiğini belirtti.

Carrie Gracie Donalda MacKinnon'un Projesine Destek Olacak Hatta durumdan dolayı duyduğu memnuniyeti “bu benim için gerçekten önemli ve ben bu yolda lider olmamızı istiyorum” sözleriyle anlattı. Tüm bunların yanında; Carrie’nin hem Çin hem de toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında yazıp konuşmak için 6 aya kadar ücretsiz izne ayrılacağı duyuruldu. Ve bu konu hakkında ne BBC’nin ne de Carrie Gracie’nin daha fazla konuşmak istemediği belirtildi.

Bu noktada; konuyla ilgili yeterli bilgi sahibi olmayanlar için BBC’nin Çin editörü Carrie Gracie’nin Ocak ayında maaş eşitsizliği nedeniyle istifa ettiğini, bu haberin tüm dünyada yankı uyandırdığını belirtelim. Çünkü Carrie Gracie, kendisiyle aynı görevde çalışan erkek BBC çalışanının, çok daha yüksek maaş aldığını öğrenmiş ve buna karşı çıkmıştı. Nihayetinde BBC’nin kadın çalışanı mücadelesini kazandı ve kadın-erkek ücret eşitsizliği konusunda büyük bir adım atılmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum