Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Başarılı Bir Çalışma Ekibi Kurmanın Yolları

Başarılı Bir Çalışma Ekibi Kurmanın Yolları

Gelecek hayalleriniz arasında kendi işinizin patronu olmak mı var? O zaman, birkaç tane kalifiye elemana ihtiyacınız olacak. Kurduğunuz ekiple başarıdan başarıya koşmayı istiyorsanız ilk yapmanız gereken, çalışanlarınızı iyi seçmektir. Ancak ekibinize dahil edeceğiniz kişiler ne kadar iyi ve çalışkan olurlarsa olsunlar, grubunuzdaki herkesi stresten uzak tutmalısınız. Huzursuz ve gergin bir ortamın, onların yaratıcılığını ve çalışma isteğini yok edeceğini bilmelisiniz.

İş yerinizde çalışan kişiler, birbirlerine karşı saygılı olmalılar. Kimse diğerlerinden daha üstün olduğunu düşünmemeli ki ileride sorunlar ile karşılaşılmasın. Güven faktörü de oldukça önemlidir. Düşünsenize; herkesin birbiri hakkında kötü söylemlerde bulunduğu bir ortamda kim kime ne kadar güvenebilir ki? Bu nedenle, çalışanlarınız ile aranızdaki ilişkiyi sağlam bir temele dayandırarak kurmalısınız. Size saygı duymaları, yaptıkları işe daha fazla değer vermelerini sağlar. Çalışanlarınızı korkutarak saygılarını kazanmaya çalışmanız ise ters bir tepkiyle karşılaşmanıza sebep olabilir. Çalışma ekibinizi kurduktan sonra, takip etmeniz gereken birkaç adım var. Bunları yerine getirdiğiniz takdirde, çalışanlarınızın gözünde dünyanın en iyi patronu olabilirsiniz.

Dilerseniz, başarılı bir çalışma ekibi kurmanın yollarına birlikte göz atalım:

Güven İnşa Edin

Güven İnşa EdinSöz konusu beraber çalışmak olduğunda güven, en önde gelmektedir. Lider ve yönetici olarak, takımınıza güven faktörünü siz aşılamalısınız. Ekibinizden görmek istediğiniz şeyleri öncelikle siz onlara gösterirseniz, karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer güvenlerini kazanmak istiyorsanız, size güvenmeleri için onlara sebep vermelisiniz.

  • Beraber vakit geçirin. İzin günlerinizde ekibinizi bir araya getirin ve onları pikniğe, bowlinge veya kayağa götürün. Yani, herkesin keyif alabileceği aktivitelerde bulunmanız ilişkinizi daha da sağlamlaştıracak ve güven ortamı yaratacaktır.
  • Çalışma ekibinize güvendiğinizi gösterin. Takım olma duygusunu arttıracak aktiviteler yapın. Onları tanımaya çalışın. Her birinin sorunu ile yakından ilgilenin ve sizi aileden biri gibi görmelerini sağlayın.

Yüz Yüze Konuşmalar ile Cesaretlendirin

Yüz Yüze Konuşmalar ile Cesaretlendirinİletişimin en güçlü silahlardan biri olduğu dünyada yaşıyoruz. Evet, mesajlaşmalar ve aramalar elbet olacak fakat söz konusu güçlü bir ekip yaratmak olduğunda, çalışanlarınızı karşınıza alarak konuşmalısınız.

  • Çalışanlarınız arasında anlaşmazlık olduğunda, onları karşınıza alın ve öyle konuşun. Tabii bunu diğer çalışanlarınız önünde değil, yalnızken yapmalısınız. Aksi takdirde, ortaya ikinizi de kötü gösterecek bir durum çıkabilir.
  • Konuşma yaparken yüzünüzden gülümseme eksik olmamalı. Böylelikle çalışanlarınıza pozitif enerji vermiş olursunuz.

Sağlıklı Bir Atmosfer Yaratın

Sağlıklı Bir Atmosfer YaratınÇalışanlarınızın sabahları işe gelirken heyecanlı olmasını istemez misiniz? Peki, bu nasıl olacak? Başarıyı elde edebilmek için, sizin ve çalışanlarınızın, kısacası ekibinizin mutlu olması gerekmektedir.

  • Dedikodu yapılmasına müsaade etmeyin. Aynı zamanda dedikodu çıkartabilecek bir söylemde veya harekette bulunmamaya dikkat edin.
  • Toplantılarınızın saatler boyunca sürmesine izin vermeyin. Sonuca yönelik kısa toplantılar, çok daha faydalı olacaktır.

Çalışma Ortamınızı, Çalışanlarınızı Düşünerek Oluşturun

Çalışma Ortamınızı, Çalışanlarınızı Düşünerek OluşturunBazı meslekler, saat 9’dan akşam 5’e kadar oturmayı gerektiriyor. Gün içerisinde sürekli oturmanın ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz. O halde çalışma ortamınızı öyle bir şekilde oluşturmalısınız ki ekibiniz, onların sağlığına önem verdiğinizi anlasın.

  • Toplantılarınızı birkaç sokak boyunca yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hem temiz hava almış hem de bacak kaslarınızı açmış olursunuz. Mekan değişikliği, çalışanlarınızı düşündüğünüzü gösterir ve bu durumdan onlar da fazlasıyla memnun kalırlar.
  • Ekibinizin rahatça vakit geçirebileceği bir oda kurun. İçine egzersiz topları ve yoga minderleri koyabilirsiniz. Ayrıca L koltuk, televizyon veya oyun konsolları gibi dinlendirici ve eğlendirici şeyler koyarak da çalışanlarınızın iş aralarında kendilerini mutlu hissedebilecekleri aktiviteler yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İşinizin başarılı bir şekilde devam edebilmesi için en önemli faktör, kurduğunuz ekiptir. Ekip içerisinde, yaratıcı ve çalışkan kişiler bulundurmalısınız. İşe gidemediğiniz zamanlarda, çalışacaklarından emin olduğunuz ve işlerini layığıyla yapan kişiler ile beraber olmalısınız. Bu, tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Çalışma ekibinizdeki herkese, onları sevdiğinizi ve değer verdiğinizi göstermelisiniz. Güven ortamı oluşturmalı ve onların saygılarını kazanmalısınız. İşe gelirken kimsenin ayaklarının geri geri istemesini istemezsiniz, değil mi?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum