Yatırım yapmaya başla!

Başarılı Bir CEO Olmadan Önce Tuhaf İşlerde Çalışan 11 İsim

Başarılı Bir CEO Olmadan Önce Tuhaf İşlerde Çalışan 11 İsim

Doğuştan zengin olmak ve bu özelliğin getirdiği hayata alışmak kolaydır elbette; ama kendisine bahşedilen bu ayrıcalığın kıymetini sizce ne kadar bilebilirler. Hak verirsiniz ki yokluk ve varlık içinde yaşamanın arasında büyük fark vardır. Tabi ki herkes dünyaya böyle şanslı gelmiyor. Şimdilerde isimlerini herkesin ezbere bildiği bazı zenginler, bulundukları yere tırnaklarıyla kazıyarak gelmiştir.

Kimisi şimdilerde büyük bir holdinge sahip, bazıları sanayi sektörünün devi, kısacası hepsi ekonominin nabzını tutan birer CEO. Peki, hiç merak ettiniz mi şimdilerde binlerce insana iş kapısı açan bu kişilerin daha önce nerede çalıştığını? Yoktan var etmek elbette “Allah’a” özel bir durumdur; ama onun verdiği çalışma azmiyle başarılamayacak hiç bir şey yoktur! İspatı mı? Buyurun, hep birlikte göz atalım.

İşte karşınızda başarılı bir CEO olmadan önce tuhaf işlerde çalışan isimler:

11 Reed Hastings

Şimdiki İşi: Netflix’in CEO’su

Önceki İşi: Pazarlamacı

Reed HastingsŞu anda Netflix’in CEO’su olan Reed Hastings’in önceki işinin pazarlamacılık olduğunu biliyor muydunuz? Evet, liseden sonra elektrikli süpürge satışı yapmaya başlayan Hastings, deyim yerindeyse kapı kapı dolaşarak para kazanıyordu. Hastings, bu işi hayatı boyunca yapmayacağının da farkında olarak zorunluluktan çalışmış. Zira daha sonra Pure Software isimli şirketi ile çok daha popüler olan Netflix’i kurmayı başarmış.

10 Kat Cole

Şimdiki İşi: Cinnabon’un CEO’su

Önceki İşi: Garson (Hooters Girl)

Kat ColeŞu anda Cinnabon’un CEO’su olan Kat Cole’nin hayali aslında avukat olmakmış. Ancak bunun için para biriktirmesi gereken Kat Cole, henüz 17 yaşındayken Hooters isimli restoran zincirinde garson olarak işe başlamış.

Hooters restoranları, kısacık şortları ve daracık atletleri ile güzel kızlardan oluşan çalışanları ile ünlü bir yer. Yani Kat Cole de bir “Hooters Kızı” olmuş. Başarısı üstleri tarafından dikkat çekince, restoran zincirinde genel müdür yardımcılığına kadar yükselmiş. Ancak bununla da yetinmeyen Kat Cole, en sonunda Cinnabon isimli şirketini kurmuş.

9 Richard Branson

Şimdiki İşi: Virgin Group’un Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Önceki İşi: Müzik Yapımcısı

Richard BransonRichard Branson ismini duymayan yoktur, sanırım. Peki, dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Branson’un eski işi ne biliyor musunuz? Müzik yapımcılığı! Evet, Business Insider ile yaptığı bir röportaj sırasında, ilk iş girişimi olarak bir kayıt stüdyosu açtığını söyleyen Branson, o zamanlar 22 yaşındaymış. Mike Oldfield’in “Tubular Bells” isimli hit albümünü çıkartan Branson, daha sonra ne yazık ki şirketini satmak durumunda kalmış. Çünkü Virgin Atlantic Airways isimli havayolu şirketini büyütmesi gerekiyormuş.

Renkli kişiliğiyle tanınan Richard Branson, oldukça başarılı bir kariyere sahip. Hatta öyle ki iş dünyasında “Richard Branson tarzı” olarak anılan bir çalışma disiplini gelişmiş. Ne dersiniz bu ünlü ismi ve kendine has tarzını daha yakından tanıyalım mı? Richard Branson Tarzı İş Yapmanın 10 Yolu isimli yazımızdan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

8 Mark Cuban

Şimdiki İşi: AXS TV’nin Başkanı ve CEO’su, Wagner/Cuban Companies’in Ortak Sahibi, Dallas Maveriks’in Sahibi

Önceki İşi: Disko Dansı Eğitmeni

Mark CubanMark Cuban’ı popüler TV programı Shark Tank’tan hatırlıyor olabilirsiniz. Ancak bu ismin başarı öyküsünü bilmediğinizden eminim. İlk parasını henüz 12 yaşındayken kazanan Mark Cuban, kendisine basketbol ayakkabısı alabilmek için çöp torbası satmış. Lisedeyken de kendi parasını kazanan Cuban; parti temsilciliği, disko dansı eğitmenliği ve barmenlik gibi farklı işler yapmış.

Üniversiteye geldiğinde, disko dersleri vermeye başlamış ve hatta bir de pub açmış. 1981 yılında eğitimini tamamladıktan sonra Dallas’a taşınan Cuban, Teksas’ta barmenlik yapmaya başlamış. Bir süre Business Software’de satış danışmanlığı da yapmış olan Cuban, en sonunda iş dünyasına atılmaya karar vermiş.

7 Steve Jobs

Apple’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su

Önceki İşi: Yasadışı Telefon Hackleme Amaçlı Donanım Satışı

Steve Jobs5 Ekim 2011’de hayatını kaybeden başarılı iş adamı Steve Jobs’un önceki işinin ne olduğunu bilmediğinizden eminim. 1970’li yıllarda telefon sistemleri günümüzden oldukça farklı bir şekilde işliyordu. Steve Jobs da arkadaşı Steve Wozniak’la birlikte, telefon sistemlerini hackleyen ekipmanlar üretmeye başladı. Bu ekipmanlar sayesinde insanlar telefon sistemlerine girebiliyor ve ücretsiz aramalar yapabiliyorlardı. Yani Apple’nin yaratıcısı, önceden yasadışı bir işle uğraşıyormuş. Diğer taraftan Steve Jobs, yaptığı bir röportaj sırasında şunları söylemiş; “Eğer bu işi yapmamış olsaydım, Apple’yi asla kuramazdım.”

Gördüğünüz gibi burada yer alan CEO’ların hiçbiri kolay günler geçirmemiş. Ama Apple’nin tarihini başlatan isim hepsinden daha çetin şartlarda bugüne gelmiş. Neden mi? Çünkü Jobs’un başını sokacağı bir evi bile yokmuş. Evet, yanlış duymadınız! Bu kaderi yaşayan ünlüler arasında sadece Apple’nin efsane CEO’su olarak kalacak Steve Jobs yok. Diğer kişileri Bir Zamanlar Evsiz Olan Dünyaca Ünlü 10 İsim adlı yazımızla takip edebilirsiniz.

6 Michael Dell

Şimdiki İşi: Dell Inc’nin Kurucusu ve CEO’su

Önceki İşi: Bulaşıkçı

Michael DellMichael Dell henüz 12 yaşındayken bir Çin restoranında bulaşıkçılık yapmaya başlamış. Dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Dell, Teksas’ta gittiği üniversiteyi de bırakarak iş dünyasına atılmaya karar vermiş. Şu an, kişisel bilgisayarlar alanında dünyanın önde gelen satıcılarından biri olan Dell Inc.’nin kurucusu ve CEO’su olan isim, 19.1 milyar dolarlık servete sahip.

Dell, çağımız teknolojisini bizlere yansıtan başarılı bir marka. Aslında bu sektör şimdilerde birçok girişimci gence de umut kapısı oluyor. Hatta öyle ki bazıları kendisine sunulan fırsatı iyi değerlendirip genç yaşta zengin oluyor. Bu isimler kimler mi? 30 Yaşından Önce Zengin Milyoner Olan 4 Girişimci isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

5 Marissa Mayer

Şimdiki İşi: Yahoo’nun Başkanı ve CEO’su

Önceki İşi: Market Çalışanı

Marissa MayerŞu anda Yahoo’nun başkanı ve CEO’su olan Marissa Mayer, lisedeyken bir markette çalışıyormuş. Marissa Mayer, daha o zamanlarda eğer bir işte başarılı olmak istiyorsa hızlı olması gerektiğini anlamış.

1999 yılında Stanford Üniversitesi’ne giden Mayer, buradan mezun olduktan sonra 14 iş teklifi almış. Seçimini Google’den yana kullanan Mayer, şirketin ilk kadın mühendisi olarak çalışmaya başlamış. Detaylı ve sıkı iş günlerinin ardından, Google’de Ürün Araştırma Başkan Yardımcısı olan Mayer’in rütbesi, ne yazık ki 2011 yılında düşürüldü. Bunun üzerine Mayer 2012 yılında, Yahoo’nun Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmaya başladı.

Başarı, talih ve buna güzellik de eklenince ortaya Mayer gibi ünlü bir iş kadını çıkıyor. Mayer’in çalışma prensiplerinin yanında en çok konuşulan özelliği elbette güzelliği. Ama Mayer bu konuda iş dünyasının tek güzeli değil. Diğer isimleri En Seksi ve En Zengin 10 Kadın CEO isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

4 Warren Buffett

Şimdiki İşi: Berkshire Hathaway’ın En Büyük Hissedarı, CEO’su ve Başkanı

Önceki İşi: Gazete Satıcısı

Warren BuffettHenüz 13 yaşındayken bisikletiyle gazete dağıtarak para kazanan Warren Buffett, şu anda dünyanın en zengin isimlerinden biri. Yıllarca farklı işlerle meşgul olan Buffett, 1947 yılında liseden mezun olduğunda, 5.000 dolarlık bir birikimi vardı. Bu para günümüzde 54.000 dolara eşdeğer.

Ünlü ismin para kazandığı işlerin arasında sakız, haftalık dergi, Coca-Cola şişesi, golf topu, posta pulu ve gazete satışı yapmak varmış. Warren Buffett’in ilk hisse senedini daha 11 yaşındayken aldığı da bilinen bir gerçek.

Neşeli, sevimli bizim için iş dünyasının Hulisi Kentmen’i! Warren Buffett gerçekten bir başarı öyküsü ve şimdilerde hayallerinin peşinde koşan birçok kişiye umut kaynağı olan eşsiz bir isim. Bu ton ton ihtiyarı daha yakından tanımaya ne dersiniz? Warren Buffett Kimdir? isimli yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

3 Jeff Bezos

Şimdiki İşi: Amazon’un Kurucusu ve CEO’su

Önceki İşi: Kamp lideri

Jeff BezosŞu anda Amazon’un kurucusu ve CEO’su olarak bilinen Jeff Bezos’un ilk işi ise kamp liderliği. Eski kız arkadaşı Ursula Werner ile birlikte Dream Institute isimli bir yaz kampı açan Jeff Bezos, burada 4. 5. ve 6. sınıf öğrencilerine eğitici yaz dersleri veriyordu. Princeton’dan mezun olduktan sonra birçok farklı işte çalışan Bezos, nihayet kendi işini yapmaya karar vermiş ve 1994 yılında Amazon.com’u kurmuştur.

2 Leslie Moonves

Şimdiki İşi: CBS Corporation’un Başkanı ve CEO’su

Önceki İşi: Oyuncu

Leslie MoonvesCBS Corporation’un başkanı ve CEO’su olarak tanınan Leslie Moonves’in ise kariyerine oyuncu olarak başladığını görüyoruz. Leslie Moonves, Cannon ve Six Million Dollar Man gibi önemli yapımlarda oynamış olsa da aktörlük hayatında pek başarılı olamamış. Sonuçta bu alanda yeteneği olmadığını anlayan Moonves, yapımcılık işine girmeye karar vermiş.

İlk önce 20. Century Fox Television ile çalışmaya başlayan Moonves, 1985 yılında Lorimar Television’a katılmış. Sonrasında Warner Bros’un CEO’luğunu yapan isim, 1995’de ise CBS’ye katılmış. Leslie Moonves, 7 yıllık çalışmasının ardından CBS’nin başkanı ve CEO’su olmayı başarmış.

1 Terry Lundgren

Şimdiki İşi: Macy’s Inc.’nin CEO’su, Yönetim Kurulu Başkanı ve Direktörü

Önceki İşi: İstiridye Temizleyicisi

Terry LundgrenListemizin bir numarasında bizleri Terry Lundgren karşılıyor. Şu anda Macy’s Inc.’nin CEO’su olan Lundgren’in asıl hayali bir veteriner olmakmış. Maddi durumları pek parlak olmayan Lundgren’in babası, onu okutabilmek için 2 işte birden çalışıyormuş. Ancak ders notları pek iyi olmayan Lundgren’in babası, bunun için uğraşmaktan vazgeçmiş.

Harçlığı kesilen Lundgren ise eğitim masraflarını çıkartabilmek için istiridye temizleyiciliği yapmaya başlamış. Sonuçta bu işi yerel bir restoranda yapan Lundgren, restoran müdürlüğüne kadar yükselse de üniversiteyi bitirdikten sonra işi bırakmış.

Evet, gördüğünüz gibi sıfırdan başlayan insanlar da yüksek mertebelere yükselebiliyor ve birer milyarder olabiliyor. Hatta aralarında eğitim bile almayanlar var! Sonuçta, dünyadaki tüm başarılı ve zengin kişiler, milyoner anne babalardan doğmuyor. Eğer siz de çok başarılı olmak istiyorsanız, şu anda ne iş yapıyorsanız yapın hedefinizi asla unutmayın ve kendinize Warren Buffett’in para kazanmak için gazete dağıtan bir çocuk olduğunu hatırlatın. Ne dersiniz, zenginliğe giden yol size uzak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum