Yatırım yapmaya başla!

Baş Ağrısını Tetikleyen Kötü Alışkanlıklar

Baş Ağrısını Tetikleyen Kötü Alışkanlıklar

Baş ağrısı çekmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım, değil mi? Elbette, biliyoruz. Sonuçta sık sık baş ağrısı çekmeseniz bile bu can sıkıcı durumu en azından birkaç kez yaşamışsınızdır. Beyniniz sanki yerinden çıkacakmış gibi hissetmiş, şakaklarınızdaki zonklamadan başka bir şey düşünemez olmuş, etrafınızdaki bütün sağlıklı insanlara öfke duymuşsunuzdur. Normale dönebilmek için bildiğiniz, gördüğünüz, duyduğunuz tüm yolları denemiş; yakınlarınıza bir şey yapmaları için yalvaran gözlerle bakmışsınızdır. Evet, o ya da bu nedenden dolayı siz de benzer baş ağrısı çekme deneyimleri yaşamış, bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu tecrübe ederek öğrenmişsinizdir.

Peki, çeken kişiyi resmen çileden çıkartan bu hastalığın nedenlerini hiç düşündünüz mü? Tamam, migreni olanların sık sık baş ağrısı çektiğini biliyoruz da diğerlerinin bu durumu neden yaşadığını hiç merak ettiniz mi, diye soruyorum. Yani arada sırada çektiğimiz ve bizi adeta felç eden baş ağrıları gerçekten neden var? Bu noktada bizim hatamız yok mu? Durduk yere falan mı ağrıyor başımız? Yoksa yaptığımız şeylerle ona davetiye çıkartan biz olabilir miyiz?

Aslına bakarsanız, baş ağrılarını tetikleyen beli başlı şeyler var ve bunlar çoğumuzun hayatında başı çeken alışkanlıklar niteliğindeler, diyebilirim. Yani o berbat ağrıları kafamızın içine yerleştiren kişiler yine bizler oluyoruz. İşte bu nedenle; size aşağıdaki tetikleyici unsurlardan bahsetmek istedim. Bunların farkına varıp, başınızın ağrımasına neden olan şeyleri, alışkanlıklarınız olmaktan çıkartın diye!

İşte başınızın ağrımasına neden olan ve bir an önce bırakmanız gereken kötü alışkanlıklar:

Stres!

Stres!Daha geçenlerde başıma geldi! Sabah sabah sinirlendiğim bir şey yüzünden bütün gün baş ağrısı çekince, stresin ne kadar gereksiz ve zararlı olduğunu bir kez daha anladım. Yani sık sık baş ağrısı çekiyorsanız ne kadar stresli biri olduğunuzu sorgulamalısınız, derim. Çünkü bu olumsuz yaklaşım doğal olarak gerilmenize ve başınızın ağrımasına neden oluyor. Zaten yapılan bilimsel araştırmalar da baş ağılarının % 80’ninin, stresten kaynaklandığını gösteriyor. Kısacası; stresten sırf bu baş ağrısını çekmemek için bile uzak durabilirsiniz. İşte bu konuda hemen şimdi öğrenmeniz gerekenler:

Uykusuzluk!

Uykusuzluk!Yetersiz ya da kalitesiz uyku da baş ağrısına yol açan nedenler arasında! Bu nedenle, her gün en az 6 saat uyumaya ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca uyku ve baş ağrısı arasındaki ilişki kapsamında, uyku sırasında diş gıcırdatma, uyku apnesi, horlama gibi uyku sorunlarının da bu can sıkıcı rahatsızlığa yol açabildiğini bilmelisiniz. İşte tüm bunları düşünerek, ihtiyacınız varsa bir doktora görünmeli ya da kaliteli uyku için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Öğün Atlamak!

Öğün Atlamak!İşinizi daha erken bitirmek için öğle yemeğini es geçiyor olabilir misiniz? Ya da sabah kahvaltısı yerine fincan fincan çay-kahve içiyor olabilir misiniz? Neden mi bunları soruyorum? Çünkü böyle kötü alışkanlıklara sahipseniz baş ağrısı çekmeye davetiye çıkartıyorsunuz demektir. Sonuçta; öğün atlayarak kan şekerinizin düşmesine ve bunun sonucunda da o berbat durumu yaşamaya neden oluyorsunuz.

Baş Ağrısını Tetikleyen Besinler Tüketmek!

Baş Ağrısını Tetikleyen Besinler Tüketmek!Fazla çikolata, fazla şeker, peynir, muz, fast food, işlenmiş etler, hızlı tüketilen dondurma ve soya gibi besinlerin baş ağrısını arttırdığı gözlenmiştir. Özellikle de migreni olanlar üzerinde olumsuz etki yaratan bu besinleri, akıllıca tüketmek ya da (fast food, işlenmiş et gibi sağlıksız olanları) hiç tüketmemek yapılabilecek şeyler arasında!

Yoğun Kokular!

Yoğun Kokular!Siz de ağır parfümler gibi yoğun kokular duyduğunda baş ağrısı çekenlerden biri olabilir misiniz? O zaman boya, temizlik malzemesi gibi ağır kokuların bulunduğu ortamlara girmemeli, bunların size baş ağrısı olarak geri dönebileceklerini düşünerek hareket etmelisiniz.

Aşırı Alkol Tüketmek!

Aşırı Alkol Tüketmek!Sanıyorum ki bu tetikleyici bilmeyen yoktur! Yani hepiniz akşamdan kalmanın, baş ağrısının en yaygın sebeplerinden biri olduğunu biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Sonuçta; alkol kullanmıyor olsanız bile kullananların halinden, bu yargıya varmış olmalısınız. Ve hazır yılbaşına da sayılı günler kalmışken, bu noktaya dikkat etmelisiniz derim. Alkol kullanacaksanız da işin ölçüsünü kaçırmamaya ve alkol alırken yeteri kadar su içmeye özen göstererek, ertesi gününüzü korkunç bir baş ağrısıyla geçirmekten kurtulabilirsiniz.

Saçı Fazla Sıkı Bağlamak!

Saçı Fazla Sıkı Bağlamak!Bu konuya en çok dikkat etmesi gereken kadınlar; ama ben yine de hepinize sesleniyorum. Çünkü eminim aranızda saçını sımsıkı bağlamayı seven erkekler de var! Tamam, şöyle arkadan ya da yukarıdan toplanmış sımsıkı saçlar, yapılmış gergin topuzlar ve benzeri modellerle kişi gerçekten çok hoş görünebiliyor. Ancak bahsettiğim türde saç toplama şekillerinin yalnızca hoş bir görünüş değil, aynı zamanda zonklayan bir baş olabileceğini de ayrıca belirtmek isterim.

Fazla Çay-Kahve İçmek!

Fazla Çay-Kahve İçmek!Yoksa siz de bütün gün yanında çayını, kahvesini eksik etmeyenlerden misiniz? Dikkatinizi toplamak için sürekli kafein alma ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Eğer yaklaşımınız bu yöndeyse diğer bir deyişle aşırı çay-kahve tüketme alışkanlığınız varsa bundan bir an önce kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü gereğinden fazla çay-kahve tüketmek, vücudunuzun su kaybetmesine, doğal olarak da başınızın ağrımasına neden olur. Ama siz çay-kahve içmeden dikkatinizi toplayamayacağınıza mı inanıyorsunuz? O zaman hemen bu yazıyı inceleyerek hiç kafein almadan üretkenliğinizi arttırmanın yollarını öğrenin derim.

Yeteri Kadar Su Tüketmemek!

Yeteri Kadar Su Tüketmemek!Vücudunuz susuz kaldığında, bu duruma baş ağrısı şeklinde tepki verdiğini biliyor musunuz? Evet, gün içinde yeterli miktarda su içmemek de baş ağrısına yol açıyor. Bu nedenle; her gün en az 8 bardak su içtiğinizden emin olmalı, bedeninizi susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Yanlış Pozisyonlarda Durmak!

Yanlış Pozisyonlarda Durmak!Sık sık baş ağrısı mı çekiyorsunuz? Baş ağrılarınız öğleden sonra ortaya çıkıp, bütün akşamınızı zehir ediyor olabilir mi? O zaman duruşunuzun ne kadar doğru olduğunu düşünmeli, kaslarınızı zorlayacak hareketler yapmadığınızdan emin olmalısınız. Mesela; bilgisayarınızın ekranı göz seviyenizle orantılı mı, sandalyeniz ne kadar rahat, omurganızın duruşuna dikkat ediyor musunuz? İşte bu ve bunlar gibi sorulara vereceğiniz cevapların, baş ağrılarınızla ilgili olabileceğini bilmelisiniz.

Sıcak Havalara ve Klimalara Dikkat Etmemek!

Sıcak Havalara ve Klimalara Dikkat Etmemek!Sıcak havalar da baş ağrısının tetikleyicileri arasında gösteriliyor. Çünkü sıcak denilebilecek havalarda vücudun dengesi bozuluyor. Aşırı terlemeyle birlikte bedeninizi elektrolit kaybediyor. Buna ek olarak, tansiyon yükselmeleri ortaya çıkıyor. Tüm bunların sonucu da ağızlardan yine aynı “off, başım” nidaları yükseliyor.

Baş ağrısının bir diğer nedeni de klimalar! Çünkü bu teknolojik aletler de vücudunuzun dengesini bozuyor. Sıcak havadan soğuk havaya ya da tam tersi soğuk havadan sıcak havaya aniden geçiş yaptığınız için bedeniniz bu değişime tepki veriyor. İşte bu yüzden, klimanızı çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklarda çalıştırmamalı, bedeninizin girdiği yeni ortamın ısısına ayak uydurmasına izin vermelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum