Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankacılık Endeksi Bugün de Borsayı En Çok Destekleyen Oldu

Borsa İstanbul 1708 puandan işlem görürken, bankacılık endeksi en fazla artan sektör endekslerinde başı çekiyor.
Bankacılık Endeksi Bugün de Borsayı En Çok Destekleyen Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü Garanti Bankası’nda tarihi pay alım haberi başta banka hisseleri olmak üzere tüm piyasalara olumlu yansıdı. BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL pay alım teklifi ile yaklaşık 25,7 milyar TL ödeme yapacak.

Bu haber dün neredeyse tüm banka hisselerinin %10’a yakın yükselmesini sağladı. Borsa İstanbul sektör endeksindeki sıçramadan aldığı destekle rekor seviyelere yükseldi. Haftanın ikinci işlem gününde de pozitif tablo devam ediyor.

BIST bankacılık endeksi (XBANK), bugün 1712,23 puanla tüm zamanların en yükseğine çıktı.
Bankacılık Endeksi %3 Arttı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks saat 13.46’da %3,16 artışla, 1666,69 puandan işlem görüyor. Sektör endeksleri arasında en fazla artanlarda ilk sırada yer alıyor. Endeks, Garanti Bankası gelişmesiyle haftalık dönemde %13, aylık %37 ve yıllık %15 oranında yükseldi.

Bileşenlerine bakıldığında yatırımcısına en fazla kazandıranın %6 artış gösteren Garanti Bankası hisseleri (GARAN) olduğunu görmekteyiz. Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, BBVA’nın teklifinin Türk bankacılık sektöründe daha önce örneği görülmemiş büyüklükte olduğunu söyledi.

Dün yaptığı açıklamada, “Burada alınan karar sadece bizimle alakalı değil. Bu, ülkeye duyulan güveni gösterir. Avrupa’nın en büyük bankalarından birisi ülkenin uzun vadeli görünümüne yatırım yapmıştır.” şeklinde konuştu.

Bu gelişmenin bankacılık sektörünü de aşan bir etkiye sahip olduğu aktarıldı. Saat 14.00 sularında Akbank hisseleri %4, Yapı Kredi Bankası hisseleri %2,65 artıda işlem görüyor.

BIST 100 endeksi %0,36 artışla 1708,68 puandan işlem görüyor. Endeks sabah saatlerinde 1725 ile rekor tazeledi. Haftalık değişimi %6 artış olarak güncellendi. Aylık dönemde %21, yıllık %32 oranında artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu