Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Nebati’den Savaş ve Enflasyon Açıklamaları!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, savaş, enflasyon, altın tasarruf sistemi ve kur korumalı mevduat dahil birçok konuda açıklamada bulundu.
Bakan Nebati’den Savaş ve Enflasyon Açıklamaları!
Yorum

Nebati’nin açıklamaları Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim, Kremlin’in Çernobil’den 10 kat güçlü Zaporijya’yı ele geçirmesiyle artarken geldi.

Savaş dışında dün açıklanan ve yüzde 50’nin üzerinde artan enflasyon verileri üzerine konuştu. Bununla birlikte salgın döneminde en hızlı toparlanan ülkelerden olan Türkiye’nin 2021’de yüzde 11 büyüdüğünü hatırlattı.

Aynı zamanda Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları hakkında bilgiler verdi. Öne çıkan açıklamalar şöyle…

Nebati: Savaşın En Kısa Zamanda Sona Ermesi En Büyük Dileğimiz

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Türkiye ekonomisine olası etkilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ekonomisi tarihsel bir perspektiften incelendiğinde özellikle bölgemizde yaşanan jeopolitik gelişmelerin diğer ülkeler gibi Türkiye ekonomisini de etkilediği görülmektedir. İki ülke ile olan ticari ve turizm ilişkilerimiz ile müteahhitlik hizmetlerimizin boyutu dikkate alındığında bu gelişmenin ülkemize etkisi daha da önem kazanmaktadır.”

Geçen yılın verilerine göre Rusya en fazla ihracat yapılan 10’uncu, en fazla ithalat yapılan 2’nci ülkeyken Ukrayna’nın ihracatta 20’nci, ithalatta ise 13’üncü sırada olduğunu belirtti.

İstenmeyen bu jeopolitik gerginliğin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinde savaşın süresi ve boyutunun önemini vurguladı.

Nebati: Enflasyonla Mücadele En Önemli Önceliklerimizden

Dün yaptığı açıklamada; “döviz kurunu kapsamlı ve yenilikçi metotlar ile düşürdüğümüz gibi enflasyonu da önümüzdeki dönemde düşüreceğiz” diyen Nebati, benzer söylemlerde bulundu.

Şubat ayı enflasyonu yüzde 55’e yaklaşırken Nebati, “enflasyonla mücadele en önemli politika önceliklerimizden” dedi.

Türkiye Yıllık Enflasyon Şubat
KAYNAK: TÜİK

Enflasyonda yüksek seyrin tüm ülkelerde etkili olduğunu aktarırken ülkemizde özellikle enerji ve diğer emtia fiyatları kaynaklı baskıların olduğuna işaret etti.

Enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele edildiğini dile getiren Nebati, yakın zamanda gerçekleştirilen temel gıda ürünlerinde ve elektrikte yapılan KDV indirimlerini anımsattı. Çabaların sürdürüleceğini ekledi.

Kur Korumalı Türk Lirası Hesapları 535 Milyar TL!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 24 Aralık 2021’de “Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları” enstrümanını hayata geçirdiklerini anımsattı.

Ürüne vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirterek bunun döviz kurlarında sağlanan istikrarda etkili olduğunu belirtti.

Mart itibarıyla 843 bini gerçek ve 27 bini tüzel kişi olmak üzere KKM hesaplarına dahil olanların sayısının toplamda 870 bine, KKM hesaplarındaki toplam tutarın 535 milyar liraya ulaştığın ekledi.

Altın Tasarruf Sistemine Girmeleri için Vatandaşlara Çağrı

“Altın tasarruf ekosistemine tüm vatandaşlarımızın dahil olmasını temenni ediyorum” diyen Bakan Nebati, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için çalıştıklarını belirtti.

Altın tasarruf sistemini 1 Mart itibarıyla devreye aldıklarını, vatandaşların fiziki altınlarını anlaşmalı kuyumcular ve bankalara getirerek sisteme dahil olabildiklerini bildirdi.

“Vatandaşlarımız finansal sisteme dahil ettikleri fiziki altınlarını istedikleri zaman fiziki olarak tekrar geri alabileceklerdir” diyen Nebati, sistemin dünya ekonomileri içinde önemli bir konuma sahip ülkemizin tasarruf miktarını artırabilmek adına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu