Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aydem Enerji, Halka Arzındaki Usulsüzlük Konusunda Basın Açıklaması Yaptı

Aydem Enerji, halka arzı sırasında usulsüzlük yapan İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. ile ilgili hukuki süreç başlatılacağını açıkladı.
Aydem Enerji, Halka Arzındaki Usulsüzlük Konusunda Basın Açıklaması Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Aydem Yenilenebilir Enerji, hisselerinde usulsüz açığa satış işlemi gerçekleştiren İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş konusu hakkında basın açıklaması yaptı. İstanbul Portföy’e Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 1 milyon 921 bin 326 TL idari para cezası kesildiği bildirildi.

İstanbul Portföy, mevzuata aykırı bir şekilde Aydem Yenilenebilir enerji halka arzının ilk gününde usulsüz açığa satış yaparak, hisselerin olağan fiyat akışına müdahale etmişti. Hisselerin ilk işlem gününde hisse fiyatına yanlış ve yanıltıcı izlenimler uyandırmış, şirketin itibarını olumsuz etkilemişti.

Aydem Enerji basın açıklamasında, “Şirketimizi ve yatırımcılarımızı zarara uğratmış ve mağdur etmiştir. Şirketimizin itibarını ve hisse değerini olumsuz yönde etkileyen bu usulsüz işlem hakkında, gereken hukuki süreçler başlatılacak olup sürecin takipçisi olacağız,” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Aydem Enerji hisseleri, yüzde 2,69 oranında yükselişle 6,88 liradan işlem görmeye başladı.
Aydem Enerji Hisseleri Yüzde 2,69 Yükseliş
Kaynak: Investing

Hisseler dünkü işlemlerde dalgalı bir seyir izledikten sonra düşüşe geçmişti. En yüksek 6,85 lirayı gören hisseler, gerileyerek 6,69 liraya kadar inmişti. Günün kapanışını 6,70 liradan gerçekleştiren hisseler, bugünkü işlemlere 6,71 liradan başladı.

Açılışın ardından bir süre sakin seyreden hisseler, açıklamayla birlikte dik bir yükseliş kaydetmeye başladılar. TSİ 11:25 sularında %3,73 civarında yükselişle 6,95 liradan alıcı buldular.

Ek olarak halka arz sırasında SPK mevzuatına uygun olarak İş Yatırım tarafından fiyat istikrarı işlemleri gerçekleştirildiği söylendi. Şirket hisselerinin borsada işlem görmeye başlamasını izleyen 30 gün boyunca, İş Yatırım tarafından hisse fiyatındaki ani düşük ve dalgalanmaları önlemek için geri alımlar yapıldığı belirtildi. Bu konudaki açıklamanın ise 28 Mayıs’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapıldığı ifade edildi.

İş Yatırım’ın özel hesapta muhafaza ettiği hisselerin, ilgili süre sonunda Yapı Kredi Yatırım’a virman edildiği söylenirken, hisselerin 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir bedelle satışının söz konusu olmadığını açıkladılar. Şirket konuyla ilgili “Bu nedenle, bu hisseler alış tarihlerinden bugüne kadar herhangi bir satış işlemine konu olmamıştır. Bu durum, Merkezi Kayıt Kuruluşu kayıtlarıyla sabittir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu