Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’da Konut Fiyatları Eylül Çeyreğinde %0,8 Arttı

Avustralya'daki konut fiyat endeksi, ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte üçüncü çeyrekte yüzde 0,8 artarak pozitif bölgeye döndü.
Avustralya’da Konut Fiyatları Eylül Çeyreğinde %0,8 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’daki konut fiyat endeksi, COVID-19 krizinden sonra ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte önceki dönemdeki yüzde 1.8’lik düşüşü tersine çevirerek Eylül ayına kadar olan üç ayda çeyreklik bazda yüzde 0,8 arttı.

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından yayımlanan verilere göre Melbourne dışındaki tüm başkentler, 2020 Eylül çeyreğinde meskun emlak fiyatlarında artış kaydetti.

Konut fiyatlarındaki artışlara Sydney (yüzde 1) ve Brisbane (yüzde 1,5) emlak piyasaları öncülük ederken Melbourne’deki emlak fiyatları yüzde 0,3 düştü. Konut fiyatları Sydney’de yüzde 1,4 ve Brisbane’de yüzde 1,6; bitişik konut fiyatları Sydney’de yüzde 0,2 ve Brisbane’de yüzde 1,3 arttı.

ABS Fiyat İstatistikleri Başkanı Andrew Tomadini, “Sydney ve Brisbane için sonuçlar konut piyasası göstergeleriyle uyumlu” diyerek şöyle devam etti:

“Hanehalklarına yönelik yeni kredi taahhütleri, açık artırma oranları ve satış işlemlerinin tümü Eylül çeyreğinde iyileşti. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle Melbourne’de Eylül çeyreğinde emlak fiyatları düşmeye devam etti. Melbourne konut fiyatları yüzde 0,3; bitişik konut fiyatları yüzde 0,2 düştü.“

2020’nin Eylül çeyreğine kadar geçen on iki ay boyunca konut fiyatları yüzde 4,5 artarken Darwin hariç tüm başkentlerde artış oldu.
Avustralya’da Konut Fiyatları 3Ç20
Kaynak: ABS

Avustralya’daki 10,6 milyon konutun toplam değeri, 2020 Eylül çeyreğinde 87,8 milyar dolar artarak 7,283,3 milyar dolara yükseldi.

Avustralya’da konutların ortalama fiyatının ise halihazırda 689.500 dolar olduğu aktarıldı. ABS’nin bugün açıkladığı bir başka veri de National Australia Bank’ın ticari güven endeksi oldu. Endeks, Ekim’de aşağı doğru revize edilmiş 3’ten Kasım 2020’de 12’ye sıçradı.

Son okuma ortalamanın üzerindeydi ve kısıtlamaların hafifletilmesi ile eyalet sınırlarının açılmasıyla ekonomideki hızlı toparlanmanın ortasında koronavirüs öncesi seviyelere ulaştı. İnşaat ve madencilik hariç tüm sektörlerde duyarlılık yükselirken hem ticaret hem de kârlılık endeksi arttı.

İstihdam endeksi ise yüzde eksi 5’te değişmeden kaldı. İş koşulları da 2’ye karşı 9’a çıkarak pandemiden hemen önceki dönemden daha güçlü gerçekleşti. NAB Group Baş Ekonomisti; “bunlar, koşullardaki kazanımların devam edip etmeyeceğinin bir göstergesi olduğu için ileriye dönük siparişleri yakından izlemeye devam ediyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu