Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hisseleri Merkez Bankası Desteğiyle 1,5 Ayın En Yükseğine Ulaştı

Ülkeden gelen açıklamada faizin rekor düşük seviyelerde tutulacağı bildirilirken Avustralya hisseleri günü yüzde 1’e yakın artıda tamamladı.
Avustralya Hisseleri Merkez Bankası Desteğiyle 1,5 Ayın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugün yaptığı açıklamada faiz oranlarını beklendiği gibi yüzde 0,1’le rekor düşük seviyede tuttu. Enflasyonun sürdürülebilir %2 ila %3 hedefi dahilinde olacağı en az 2024 yılına kadar destekleyici parasal koşulları sürdürme taahhüdünü yineledi.

Ayrıca 3 yıllık devlet tahvili getirisi hedefi olan 10 baz puana bağlılık korundu. İkinci 100 milyar dolarlık devlet tahvili alım programının önümüzdeki hafta başlayacağı eklendi.

Açıklanan başka bir veri Avustralya’daki iş ilanları oldu. Buna göre iş ilanları aylık bazda yüzde 7,4 artarak, Mart 2021’de on iki yılın en yükseğine 190,542’ye çıktı.

Duyarlılığı artıran bu gelişmelerle Avustralya hisseleri Salı gününü yüzde 1’e yakın artıda tamamladı.
Avustralya Hisseleri
Kaynak: MarketWatch

Böylelikle 18 Şubat’tan bu yana en yükseğine ulaştı. Gün içinde 6,915 puana kadar yükselen Avustralya gösterge endeksi S&P/ASX 200, hafif gerilese de günü yüzde 1 artıda 6,897 puanda kapattı.

Piyasa duyarlılığı yurt içi gelişmelerin yanında küresel olaylardan da etkilendi. Nitekim dün açıklanan ABD ISM Hizmet PMI Mart ayında rekora çıktı Çin Hizmet PMI son üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD borsa endeksleri Pazartesi günü yeni rekor seviyeler kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu