Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hisseleri Düşerken Başbakan Ekonomide Olumlu Haberler Gördü

Avustralya’nın gösterge endeksi haftanın ilk gününde satış ağırlıklı seyir izlerken ekside kapandı. Başbakan Scott Morrison ise ekonomik cephede olumlu haberler gördüğünü söyledi.
Avustralya Hisseleri Düşerken Başbakan Ekonomide Olumlu Haberler Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya hisseleri haftanın ilk gününe karışık seyirle başlarken Avustralyalı gösterge endeksi S&P / ASX 200 ekside kapandı. Satış ağırlıklı seyir izleyen gösterge endeks, önceki kapanışı 6,793.8 puandan yaparken bugün 6,774.3 ile 6,824.8 aralığında hareket etti. Endeksin beş günlük getirisi eksi %1,28 olurken günü 0,19 düşüşle 6,780.9 puandan tamamladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise Twitter’dan yaptığı açıklamada ekonomik cephede olumlu haberler gördüğünü söyledi.
Avustralya Gösterge Endeks 22 Şubat
Kaynak: MarketWatch

“Avustralya’nın COVID19 pandemisinden geri dönüşü, bugün ekonomik cephede daha olumlu haberlerle hız kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, resmi istatistikler Ocak ayında 29,100 yeni iş yaratıldığını gösterdi, yani COVID nedeniyle kaybedilen işlerin %93’ü şimdi geri kazanıldı.” ifadelerini kullandı.

Burada Morrison, geçen hafta Avustralya İstatistik Bürosu’nun (ABS) açıkladığı Ocak ayına ilişkin işgücü rakamlarına atıfta bulundu.

Ülkedeki işsizlik oranı bir önceki ayın yüzde 6,6’sından Ocak’ta %6,4’e düşmüştü. Rakam, ekonomi Covid krizinden iyileşmeyi sürdürürken Nisan ayından bu yana kaydedilen en düşük işsizlik oranını temsil etmişti.

Bu arada ASX 200 düşerken madencilik hisseleri, bakır fiyatlarının geçen hafta dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yükseldi. Aynı zamanda Avustralya Pazartesi günü ülke üçüncü günde hiçbir yerel vaka bildirmeyecek gibi görünürken kitlesel COVID-19 aşı programına başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu