Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hisseleri Beklenti Üstü Ekonomik Büyümeyle Yükseldi

Avustralya hisseleri, ülkede ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte %3,1 olması üzerine yükselerek günü artıda tamamladı.
Avustralya Hisseleri Beklenti Üstü Ekonomik Büyümeyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’nın gösterge S&P/ASX 200 Endeksi, ülkenin dördüncü çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerinin beklentileri aşması üzerine yükseldi.

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) verilerine göre GSYİH, 2020 yılının Aralık çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 arttı. Rakam yüzde 2,5 artış yönündeki beklentileri aştı.

ABS’den Michael Smedes; ekonominin Eylül çeyreğindeki yüzde 3,4 artışın ardından Aralık çeyreğinde yüzde 3,1 artan faaliyetle toparlanmaya devam ettiğini söyledi.

“Ancak art arda iki çeyrek güçlü büyümeye rağmen ekonomik aktivite 2019 Aralık çeyreğinde kaydedilenden yüzde 1,1 daha düşük kaldı” ifadelerini ekledi.
Avustralya GSYİH 4Ç20
Kaynak: Australian Bureau of Statistics

Bununla birlikte 4Ç20 GSYİH’si, ulusal hesapların altmış yılı aşkın tarihinde, GSYİH’nin art arda iki çeyrekte ilk kez yüzde 3’den fazla büyümesi oldu. Hane halkı
tüketimi, kısıtlamaların azalmaya devam etmesiyle üçüncü çeyrekte %7,9’luk rekor artışın ardından %4,3 arttı.

Hükümet harcamaları yüzde 0,8 artarak onuncu ardışık artışını kaydetti. İhracat %3,8, ithalat %4,9 oranında daha hızlı büyürken, net dış talep GSYH’ye olumsuz katkıda bulundu.

Resmi verilerin dördüncü çeyrekte yüzde 3,1’lik büyüme bildirmesi üzerine Avustralya’nın gösterge S&P/ASX 200 Endeksi yükselişe geçti.
Avustralya Göstergesi GSYİH Veri Yükseldi
Kaynak: MarketWatch

Önceki kapanışı 6,762.3 seviyesinde eksi %0,40’dan yapan endeks, güne hafif yükselişle 6,778 puandan başladı. Ardından yükselişi hızlandırdı. Gün içinde 6,818 seviyesine kadar çıktı ve kapanışı en yüksekten yüzde 0,82 artıda yaptı. Böylelikle endeksin 5 günlük getirisi yüzde 0,59 oldu.

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’nin Mayıs ayı sonuna kadar hedeften iki ay önce yeterli COVID-19 aşı dozuna sahip olacağını söylemesinden de pozitif etkilendi. Yerel veri cephesinde, Avustralya’nın hizmetler aktivitesi Şubat ayında 54,1’lik flash rakamdan 53,4’e düşürülmüş olmasına rağmen güçlü kaldı.

Son anket verilerine ilişkin olarak IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti; Avustralya hizmet sektörünün, hem faaliyette hem de yeni siparişlerdeki daha yumuşak artışlara rağmen Şubat ayında genişleme bölgesinde kaldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu