Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Göstergesi Hafif Artışla1 Yılın En Yükseğinde Kaldı

Avustralya gösterge endeksi, 18 Şubat’ta kısa süre önce çıktığı yaklaşık 1 yılın en yüksek seviyesinde neredeyse değişmeden kaldı. Yerel cephede açıklanan işsizlik rakamları toparlanmaya işaret etti.
Avustralya Göstergesi Hafif Artışla1 Yılın En Yükseğinde Kaldı

Avustralya göstergesi S&P / ASX 200 endeksi, bugünü yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesinde sabit kalarak tamamladı. Gösterge endeks 16 Şubat’ta merkez bankası tutanaklarıyla 11 ayın en yükseğine çıkmıştı.

Önceki kapanışı 6,885.2 puandan yapan endeks bugünü 6,875 ile 6,915 aralığında hareket ettikten sonra hafif yükselişle 6,885.9 seviyesinde kapandı. Böylelikle endeksin 5 günlük kazancı %0,52 seviyesine ulaştı.

Yerel verilere bakıldığında Avustralya İstatistik Bürosu’nun (ABS) Ocak ayına ilişkin işgücü rakamlarını açıkladığı görüldü.
Avustralya Göstergesi 18 Şubat
Grafik: MarketWatch

Ülkedeki işsizlik oranı bir önceki ayın yüzde 6,6’sından Ocak’ta %6,4’e düştü. Rakam, ekonomi Covid krizinden iyileşmeyi sürdürürken Nisan ayından bu yana kaydedilen en düşük işsizlik oranını temsil etti.

Avustralya İstatistik Bürosu’nun kilit verilerine göre katılım oranı yüzde 66,1’e gerilerken istihdam 12,939,900’e çıktı. İstihdamın nüfusa oranı yüzde 61,9’a yükselirken eksik istihdam oranı yüzde 8,1’e geriledi. Aylık çalışılan saat ise 86 milyon saat azaldı.

Ayrıca Avustralya İstatistik Bürosu’na (ABS) göre, mevsimsellikten arındırılmış istihdam Aralık 2020 ile Ocak 2021 arasında 29.000 kişi arttı. ABS’de işgücü istatistikleri başkanı olan Bjorn Jarvis, bu son verilerin yeni yıla kadar işgücü piyasasında sürekli bir toparlanma gösterdiğini söyledi.

“Ocak 2021, Victoria’daki istihdam iyileşmeye devam ederken, istihdamdaki art arda dördüncü aylık artış oldu” ifadelerini kullanan yetkili, ulusal olarak istihdamın Mart 2020’den sadece 59 bin kişi düşük olduğunu bildirdi. Pandeminin başlarındaysa rakam 872 bin kişi düşmüştü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum