Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupalı Havayolu Şirketleri Pandemi Belirsizliğinden Kötü Etkileniyor

Koronavirüsün sarsmadığı tek bir sektör bile yok. Avrupalı hava yolu şirketleri, sırayla dönemlik zararlarını açıklarken toparlanmanın nasıl olacağı üzerine düşünüyorlar.
Avrupalı Havayolu Şirketleri Pandemi Belirsizliğinden Kötü Etkileniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs aylardır dünyamızın en büyük ortak sorunu olmaya devam ediyor. Salgın tamamen yok oluncaya kadar çok sayıda can kaybı yaşanmaması ise herkesin tek isteği. Özellikle ABD, 75 bine dayanan ölü sayısı ile felaketin merkezi oluyor.

Pandemiden yara almayan tek bir sektör bile yok. Alınan önlemlerin virüsün yayılma hızına göre azaltılıp artırıldığı dönemlerde akla gelebilecek her sektör yıkım yaşadı. Bu dönemde en tehlikeli olabilecek faaliyetlerden biri olan seyahatlerin kısıtlanması, hava yolu şirketlerini iflasla karşı karşıya getirdi.

Salgının henüz başlarındayken hava yolu şirketlerinin cirosunda milyarlarca dolarlık kayıp olacağı yönünde tahminler oluşmuştu. Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerini bile negatif etkileyeceği düşünülen bu durum uçuş faaliyetlerinin tamamen durdurulmasıyla daha da güçlendi.

CNCB’nin haberine göre, Avrupalı havayolları pandeminin ortasında yüksek bir belirsizlik içinde kaldı.

Avrupalı Havayolları Yüksek BelirsizlikHemen her sektördeki şirketler gibi Avrupalı havayolu şirketleri de art arda zarar bildirdi. Finansal açıdan ayakta kalabilmek için bir hayli zorlanan Air France – KLM 1,95 milyon dolarlık net zarar bildirmişti. Şirketin borsada işlem gören hisseleri de durumdan etkilendi.

Diğer taraftan Londra merkezli International Airlines Group (IAG) çeyreklik dönem sonuçlarında 1,7 milyon Euro’luk net zarar bildirdi. Pandeminin etkileri şirketin hisselerine ise şöyle yansıdı;

IAG Hisseleri Düşüş
Kaynak: Investing

Pandeminin yarattığı belirsizlik durumu öyle bir noktaya getirdi ki Avrupalı hava yollarının bundan sonraki durumu için mali rehberlik yapılamaz hale geldi.

Air France – KLM ve IAG tarafından bugün yapılan ortak açıklamada küresel sağlık krizinin daha ne kadar devam edeceği ve bunun getirdiği ekonomik zararların etkileri konusunda belirsizlik yaşandığı belirtildi. Neticede iki büyük havayolu devi de kar tahminlerini geri çekmek durumunda kaldı.

Ayrıca her iki şirket de 2020’nin ikinci çeyreğinde daha kötü bir performans sergileyecekleri konusunda hemfikir. IAG Genel Müdürü Willie Walsh, “En erken Temmuz 2020′de dünyanın dört bir yanındaki kilitlenmelerin ve seyahat kısıtlamalarının azaltılmasına bağlı olarak anlamlı bir şekilde hizmete dönmeyi planlıyoruz” dedi. Buna rağmen yolcu talebinin virüs öncesi haline dönmesi için birkaç yıla ihtiyaç olduğunu ekledi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise Avrupa’daki talebin Mart’ta yıllık bazda %54,3 oranında azaldığını kaydetti. Seyahatlerin eski seyrine dönebilmesi için hükümetlerin ve havacılık sektörünün koordine çalışması gerektiği belirtildi.

Öte yandan seyahatlere getirilen zorunlu kısıtlamalar, sektörün yanı sıra turizmi de derinden etkiliyor. Belirsizlik nedeniyle tam bir kaosta olan Avrupa turizmi, bölgedeki ekonomik büyümeyi etkileyecek. Bazı ülkelerde kademeli olarak kaldırılan karantina önlemleri ise salgının seyrini etkileyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu