Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisse Senetleri Powell’ın Faiz İndirimine İşaret Etmesiyle Yükseldi

Dün Powell'ın Kongre'de yaptığı konuşmanın ardından Avrupa hisse senetleri bugünkü işlemlerde yükselişe geçti.
Avrupa Hisse Senetleri Powell’ın Faiz İndirimine İşaret Etmesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın en önemli gündem maddesi olan Powell’ın Kongre konuşması dün gerçekleşti. Powell, ticari gerilimlerin yarattığı belirsizliğe ve küresel ekonominin gücüne dikkat çekerek, faiz indirimi için zemin hazırladı. Aynı zaman Haziran tarım dışı istihdam verilerinin, tek başına ekonomik görünüm için yeterli olmadığını ifade etti.

Avrupa hisse senetleri ise Powell’ın faiz indirimi için zemin hazırlamasıyla birlikte bu sabahki işlemlerde yükselişe geçti.

Avrupa Powell ile YükseldiPan Avrupa Stoxx 600 endeksi, seansın başında yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Petrol ve doğal gaz hisselerinde ise yüzde 1,1 olurken, inşaat ve malzeme hisselerinde yüzde 0,3 oranında düşüş gözlendi.

Asya piyasaları ise kendi saatlerine göre bugün öğleden sonraki işlemlerde yükseliş kaydetti. Hong Kong’un Hang Seng endeksi ve Güney Kore’nin Kospi endeksi başta olmak üzere tüm ana endekslerde hızlı kazançlar gözlendi. Hang Seng, haftanın ilk işlem gününde Baş Yöneticisi Carrie Lam’ın yorumları ile gerilemişti.

Yatırımcılar, İngiltere Merkez Bankası’nın bugün TSİ 12:30’da açıklayacağı mali istikrar raporunu takip ediyorlar.

Yatırımcılar BOE BekliyorABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer dün, Başkan Donald Trump’ın Fransa’nın dijital hizmetler vergisinin, ABD teknoloji devlerini hedef alan haksız bir ticaret uygulaması olup olmadığına dair bir soruşturma istediğini dile getirdi.

Avrupa’daki kurumsal haberlerde ise Deutsche Bank gelişmeleri etkisini sürdürüyor. Bankanın hissedarları, CEO Christian Sewing’i küresel bir fuarda Alman borç verenlerin gelir artışı hedeflerine nasıl ulaştırmayı planladıkları konusunda kendini kanıtlama fırsatına sahip olacaklar.

Deutsche Bank hisseleri, Avrupa’da erken işlemlerde yüzde 1,5 oranında gerileyerek dünkü molasını son erdirerek düşüşünü sürdürdü.

DB Yüzde 1,5 DüştüSwiss Re, İngiltere’deki hayat sigortası işinin 4,1 milyar dolarlık halka arzını piyasa koşullarına bağlı olarak askıya aldığını açıkladı. Reasürans devinin hisseleri açıklamalarla birlikte yüzde 1,2 oranında düştü.

Societe Generale, yaklaşık 20 yıl önce Fidel Castro’nun hükümeti tarafından ele geçirilen bir Kübalı bankanın eski sahiplerinin ailesinden 792 milyon dolarlık bir dava ile karşı karşıya kaldı. Varisler, Fransız bankasının Küba’ya yapılan ABD yaptırımlarını aşmak için tazminat borcu olduğunu iddia ediyorlar. SocGen hisseleri bugünkü oturumun başında bu gelişmelerle yüzde 0,6 düşüş kaydetti.

Bireysel hisselerin performansına bakıldığında ise Alman ambalaj üreticisi Gerresheimer, güçlü bir çeyrek bildirimi yaptıktan sonra net gelirinin iki katından fazla artmasıyla birlikte erken işlemlerde yüzde 7,5 yükseliş yaşadı. İsviçreli kimyasal devi Sika ise UBS’nin nötr derecesinden sat derecesine geçmesiyle birlikte yüzde 4,2 değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu