Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri Yeniden Kapanma Korkusuyla Geri Çekiliyor

Avrupa'da aşı haberlerine karşın artış gösteren vakalar nedeniyle yeniden kapanma gündeme gelirken borsalar düşüşe geçti.
Avrupa Hisseleri Yeniden Kapanma Korkusuyla Geri Çekiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün ilk ortaya çıkışının ardından bir yıl geçti. Birçok önlem alınmasına karşın beklendiği gibi tüm dünyada resmen ikinci dalga salgın yaşanmaya başlandı. Özellikle ABD ve Avrupa’da artan vakalar, aşı çalışmalarındaki iyimserliği yok edecek derece fazlalaştı.

Avrupalı hisseler aşı iyimserliğini artan vakalarla silerken, Stoxx 600 göstergesi %0,62 oranında ekside 388,10 puanda seyrediyor.
Stoxx 600 Yüzde 0,62 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Endeks güne hafif düşüşle başladıktan sonra ilk saatlerde bir miktar yükseldi. Ancak ardından günün en düşük seviyesi olan 386,46 puana kadar geriledi. Buradan yükselişe geçen endeks, negatif bölgede kalmaya devam etti. Yine de günün en yüksek seviyesini 388,49 puan ile kaydetti.

Endeksin 5 günlük getiri performansı %0,76 oranında pozitifken, yılbaşından bu yana getirisi %6,67 oranında negatif bölgede kaldı. 1 yıllık getirisi ise %3,51 oranında negatif bölgede yer alıyor. Endeks, petrol ve gaz hisselerindeki %15’i aşan düşüşü takip etti. Ayrıca tüm sektör kamu hizmetleri hariç negatif bölgede seyrediyor.

Yatırımcıların pozitif aşı duyurularını ve virüsün devam eden yayılımını tartması sonucunda dünkü işlemler yükselişle sonlanmıştı. Bugün ise aşının dağıtılmasına ve saklanmasına yönelik endişeler ile vaka sayılarındaki artışın güçlü bir şekilde sürmesi, iyimserliği silmeye yetti.

Avrupa genelinde koronavirüs vaka sayısı 15 milyona yaklaşırken, dünya geneli 57 milyona doğru ilerliyor.
Avrupa Kıtası Koronavirüs Vaka Sayıları
Kaynak: Worldometer

Avrupa kıtasında toplam 14 milyon 800 binden fazla koronavirüs vakası bulunuyor. En yüksek vaka oranı 2 milyonu geçen Fransa’da bulunurken, Rusya’da 2 milyon vakanın üzerinde bulunuyor. Üçüncü sırada ise 1,5 milyonun üstündeki vaka sayısıyla İspanya yer alıyor. İngiltere 1,4 milyondan fazla vakasıyla dördüncü sırada yer alırken, beşinci sırada 1,2 milyondan fazla vaka ile İtalya bulunuyor.

Avrupa ülkelerinde bazı işyerlerinin kapatılması, insanların evde kalmalarının istenmesi, sokağa çıkma yasakları ve çeşitli kamu önlemleri yeniden artıyor. İkinci dalga salgının resmen yaşanıyor olması, daha sert önlemlerin alınmasına neden olabiliceği konuşuluyor.

Bölgede en kötü performansı kaydeden göstergeler %0,70 civarındaki eksi performanslarıyla İngiliz FTSE 100 ve Alman DAX endeksleri olarak görülüyor.
FTSE 100 Yüzde 0,70 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Güne yatay başlayan İngiliz FTSE 100 endeksi, açılışın ardından günün en yüksek seviyesi olan 6385,24 puanı gördü. Ancak burada fazla durmadan günün en düşük seviyesi olan 6314,26 puana kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanma eğilimi gösteren endeks, %0,70 oranında ekside 6340,77 puanda seyrediyor.

FTSE 100 endeksinin 5 günlük getirisi %0,03 oranında pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %15,93 oranında negatif performans kaydetti. 1 yıllık getirisi ise %12,41 oranında negatif. İngiltere’de toplam vaka sayısı 1.430,341 düzeyine ulaşmış durumda.

Alman DAX endeksi ise %0,67 oranında ekside 13.113,59 puanda seyrederken, günlük kaybı 100 puan civarında yükseldi.
DAX Endeksi %0,67 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Güne 100 puanlık düşüşle başlayan DAX endeksi, açılışın ardından 13.127,24 puana kadar yükseldi. Buradan düşüşe geçen endeks, günün en düşük seviyesi olan 13.034,51 puana kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanma eğilimi gösterse de %0,70 oranında düşüşten kurtulamadı.

Endeksin 5 günlük getirisi %0,44 oranında pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %1,05 oranında negatif performans kaydetti. 1 yıllık getirisi ise %0,21 oranında negatif bölgede. Almanya’daki toplam vaka sayısı 861.772 düzeyinde bulunuyor.

Fransız gösterge CAC 40 endeksi de günün en çok değer kaybedenleri arasında yer alırken, %0,73 oranında ekside seyrediyor.
CAC 40 Endeksi %0,74 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Güne düşüşle başlayan CAC 40 endeksi, açılışın ardından günün en yüksek seviyesi olan 5486,21 puanı gördü. Ancak burada fazla durmadan günün en düşük seviyesi olan 5449,45 puana kadar geriledi. Bu seviyeden bir miktar toparlanmaya çalışan endeks, yeniden eksi yönde performans göstermeye başladı.

Endeksin 5 günlük getirisi %2,03 oranında pozitifken, yılbaşından bu yana %8,47 oranında negatif performans kaydetti. Endeksin 1 yıllık getirisi ise %6,96 oranında negatif bölgede yer alıyor. Fransa’da toplam vaka sayısı 2.065.138 düzeyinde bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bugün yaptığı açıklamasında,  Euro bölgesi enflasyonunun yeni ekonomik kapanmalar nedeniyle 2021’in başlarına kadar negatif kalacağı konusunda uyardı. Ayrıca Brüksel’deki politika yapıcıları, Macaristan ve Polonya’nın Pazartesi günü anlaşmayı veto etmesinden sonra tarihi teşvik planını uygulamamaları halinde blok ekonomisine verilebilecek potansiyel zarar konusunda da uyarı yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu