Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’da Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri Şubat’ta Arttı

Son sonuçlara göre Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri, Şubat 2021’de Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde artış gösterdi.
Avrupa’da Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri Şubat’ta Arttı

Avrupa Komisyonu (European Commission) Şubat 2021 için işletme ve tüketici anket sonuçlarını yayımladı. Buna göre Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri; Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde artış gösterdi.

Ekonomik Duyarlılık Göstergesi (ESI) Ocak ayına göre Euro Bölgesi’nde 93,4’e yükselirken AB’de 93,1’e yükseldi. Her ikisinde de 1,9 puanlık artış oldu. İstihdam Beklentileri Göstergesi (EEI) de arttı AB’de 1,7 puanla 91,9’a ve Euro Bölgesi’nde 1,8 puanla 90,9’a çıktı.

AB’de ESI’nın Şubat ayındaki artışı endüstri, hizmetler ve tüketiciler arasında güvenin artmasından kaynaklandı.
Avrupa Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri
Grafik: European Commission

Perakende ticaretinde güven biraz azalırken inşaatta büyük ölçüde değişmeden kaldı. En büyük AB ekonomileri arasında ESI, Polonya’da (+4,7), İtalya’da (+4,4), Almanya’da (+3) ve Fransa’da (+0,9) belirgin bir artış gösterdi. Buna karşılık İspanya’da (-3,2) ve Hollanda’da (-1,3) duyarlılık kötüleşti.

Her üç bileşenindeki olumlu gelişmeler sayesinde sektör güveni üst üste üçüncü ayda (+2,4) arttı. Hizmet güveni (+1,1) toparlandı. Tüketici güvenindeki küçük bir toparlanma (+0,8) oldu. Perakende ticaret güveninde hafif düşüş (-0,5) olurken inşaat güveni genel olarak değişmedi (+0,3).

Veriler üzerine ING’den Carsten Brzeski, Euro Bölgesi duyarlılığının Şubat ayında iyileştiğini belirtirken şöyle görüş bildirdi:

“İlk çeyrekteki ekonomik aktivite, üretim gelişmeleri hoş bir istisna olsa da yine de çok düşük kalacak.” Bununla birlikte tıpkı dördüncü çeyrek büyümesi gibi ilk çeyrek büyümesinin de beklentilerden biraz daha iyi gelebileceğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum