Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları Haftanın İlk Gününe Kayda Değer Yükselişle Başladı

Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarında alış ağırlıklı seyir izlenirken Japonya, Avustralya ve Hindistan’daki kazançlar öne çıktı.
Asya Piyasaları Haftanın İlk Gününe Kayda Değer Yükselişle Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya piyasaları haftanın ilk işlem gününde yeşile büründü. Hindistan, Avustralya ve Japonya’nın gösterge endeksleri yükselişleriyle öne çıkarken diğerlerinde de artışlar görüldü.

Japonya göstergesi Nikkei 225, Cuma günkü kapanışı 28,966 puandan yaptıktan sonra bugün dik bir yükselişle 29,539 seviyesinden açıldı. Japonya saatiyle öğleden sonra 2:40 sıralarında endeks, 29,600 seviyelerinde %2,2 artıda seyrediyor.

Hindistan gösterge endeksi S&P BSE Sensex de hem yurt içi hem de küresel gelişmelerin yarattığı iyimserlikle güne kayda değer yükselişle başladı. Önceki kapanışı 49,099.99’dan yapan gösterge, 49,686 puandan açıldı ve yükselmeye devam etti.

Öğleden önce yapılan işlemlerde %1,5 civarında artıda 49,800’lerde seyrediyor.
Japon Nikkei 01 Mart Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Yükseliş, Hindistan ekonomisinin dördüncü çeyrekte yıllık bazda %0,4 büyüdüğüne dair raporlarla desteklendi. Bu, 2020’nin Mart ayındaki kilitlemenin ardından ekonomik faaliyetlerin geri dönmesiyle üç çeyrekteki ilk genişleme oldu.

Aynı zamanda ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumartesi günü Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık paketini kabul ettiği ve Senato’nun onayına gönderdiği yönündeki haberler de duyarlılığı artırdı.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 Gösterge Endeksi de önceki kapanışı 6,673.3’ten yaptıktan sonra güne artıda başladı. Gün içinde 6,790 seviyesine kadar çıkan endeks, en yükseğe yakın olarak 6,789’dan kapanış yaptı. Singapur göstergesi FTSE Strait Times, halen devam eden işlemlerde %1’e yakın artıda seyrediyor.

Çin’in Şanghay Kompozit Endeksi de önceki kapanışı 3,509’dan yaptıktan sonra güne hafif yükselişle 3,533’te başladı. Hong Kong göstergesi Hang Seng ise ülke saatiyle öğleden sonra 02:00 sularında %1,3 artıda 29,343’lerde seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu