Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisse Senetleri, ABD İstihdam Verilerini Beklerken Düşüş Kaydetti

Asya hisseleri, yatırımcıların ABD'den gelecek istihdam verilerine odaklanmasıyla birlikte düşüş kaydetti.
Asya Hisse Senetleri, ABD İstihdam Verilerini Beklerken Düşüş Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’daki hisse senetleri, bugün öğleden sonraki işlemlerde göreceli olarak düşüş kaydetti. Bunun nedeni ise yatırımcıların, Eylül ayına ilişkin ABD istihdam verilerine odaklanması şeklinde açıklandı.

Hong Kong’un gösterge endeksi, Hang Seng öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,54 oranında düşüş kaydetti. Kent hükümetinin protestolarda yüz maskelerini yasaklamak için olası bir acil durum düzenlemesini görüşmek üzere bir toplantı ayarlandığı bildirildi. Savaşan şehir periyodik olarak şiddete dönüşen protestolarla hala sarsılıyor.

Japonya’nın gösterge endeksi Nikkei 225 ise öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,1 oranında yükseliş kaydetti. Topix endeksi ise yüzde 0,1 oranında bir dönüş gerçekleştirdi.

Güney Koreli Kospi endeksi, ağırlıklı hisse Samsung Electronics ve yonga üreticisi SK Hynix’in paylarının her birinin en az yüzde 1 oranında yükselmesiyle birlikte kademel olarak yükseliş kaydetti.

Avustralya’nın gösterge endeksi S&P/ASX 200 ise biyoteknoloji firması CSL’nin yüzde 2,97 oranında değer kazanmasıyla birlikte yüzde 0,42 oranında yükseliş kaydetti. Hareketler, Ağustos ayında Avustralya perakende satış verilerinin beklentilerin altında ancak bir önceki aya göre yüksek olarak gerçekleşmesiyle geldi.

Aylık bazda mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar, Ağustos ayında Temmuz’daki net sonuçlara kıyasla ve Reuters anketinde yüzde 0,5 oranında artış beklentilerine karşı Ağustos ayında yüzde 0,4 oranında artış kaydetti.

Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,24 oranında yükseliş kaydetti.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Bekleniyor

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri BekleniyorYatırımcılar, ABD’nin Eylül ayına ait tarım dışı istihdam verilerini ve başka bir dizi veriyi bekliyor.

CME Group’un baş ekonomisti Bluford Putnam, “İş sayısının 100.000’lerin altında olması muhtemeldir ve bazı insanlar oldukça düşük olduğunu düşünürler. Ancak ABD ekonomisinin iş gücünün çok fazla artmadığını fark etmeniz gerekir,” dedi.

Putnam konuşmasının devamında, GSYİH büyümesinin fazla olmadığını, işsizlik oranının ise yüzde 4’ün altında tutulması için aylık iş bütümesinin fazla sürmediğini belirtti. Putnam, “İşsizlik yüzde 4’ün altında kalırsa bir iş problemimiz yok, tüketiciler harcama yapmaya devam edecek ve durgunluktan kaçınacağız,” ifadelerini kullandı.

Haftanın başlarında bi dizi veri, beklenenden daha kötü seviyelerde açıklandı ve ABD’de ekonomik yavaşlama ihtimalini artırdı. ABD’nin ISM hizmet sektörü endeksi, geçen ay Ağustos 2016’dan bu yana en zayıf seviyesine düştü. Eylül ayındaki özel sektör istihdam raporu ise ABD’deki işe alımların yavaşladığını gösterdi.

BK Asset Management’ta döviz stratejisinin genel müdürü olan Kathy Lien, “Yatırımcılar artık ABD’nin küresel yavaşlamadan kurtulabileceğini düşünerek kendilerini kandıramazlar. Dolar ayıları, tarım dışı istihdam verilerinden onay almak isteyecek ve ekonomistler biraz daha yüksek iş artışı görürken, yatırımcılar çirkin bir rapor için daha hazırlanıyorlar. Argümanlar zayıf bir açıklamayı destekliyor,” dedi.

Dolar endeksi ise dün 99,2 seviyelerinden düştükten sonra 98.852 seviyesinde kaldı. Veriler, Washingtonve Pekin arasında bir yıldan fazla süredir devam eden öfkeli bir ticaret savaşı sırasında geldi. İki taraf birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık tarife uygularken, ABD ve Çinli ticaret temsilcilerinin bu hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu