Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisse Senetleri FED ve BOJ Sonrası Geriledi

Piyasalar büyük merkez bankalarının faiz açıklamalarını değerlendirirken, ekonomiye dair belirsizlik yorumları borsa endekslerinde düşüşe yol açtı.
Asya Hisse Senetleri FED ve BOJ Sonrası Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün küresel piyasaların yakından takip ettiği en önemli konu olan Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. FED beklentilerle aynı doğrultuda olarak faiz değişikliği yapmadı. Fedaral fonlama faizi %0 – 0,25 oranında bırakılırken 2023 yılına kadar bu seviyelerde durulacağının sinyalleri verildi.

ABD’nin yanında Japonya Merkez Bankası da faiz değişikliğine gitmeyerek eksi %0,1 oranında bıraktığını açıkladı. FED Başkanı Powell’ın ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsiz yorumları sonrasında Asya hisse senetleri geriledi, ABD tarafı karışık seyretti.

FED Başkanı Powell, toplantı sonrasında düzenlenen basın açıklamasında %2 enflasyon hedefine ulaşana kadar faizlerde değişikliğe gidilmeyeceğini söyledi.

Amerika 200 binden fazla can kaybı ile coronavirüs salgınının merkez üssü olurken, ekonomik olarak zarar gören kesime destek olmak için hükümet tarihin en büyük teşviklerini devreye soktu. Powell, Eylül toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında mali teşviklerin tam zamanında uygulandığını söyledi.

Yaşanan sağlık krizini krizi bittikten sonra acil durum araçlarını kullanmayı bırakacaklarını belirten FED Başkanı, varlık alımlarında da ayarlamaya gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

İşsizlik oranının hala çok yüksek seviyede olduğunu, kredi akışının hayati önem taşıdığını tüm bunlar doğrultusunda politika araçlarının ayarlanmasının birçok yolu olduğunu ifade etti.

İstihdamda düzeltme sağlandıkça enflasyonun da hedef oranına doğru gideceğini belirten Powell, ekonomide toparlanma sağlanana kadar para politikasının destekleyici olmaya devam edeceğinin altını çizdi. Kredi ihtiyacı olan firmaların finansal erişimini sağlamak istediklerini belirterek, bankalara reel sektöre kredi sağlamaları çağrısında bulundu.

Japonya Merkez Bankası da (BOJ), Eylül toplantısında faizlerde değişikliğe gitmediğini duyurdu.
Japonya Merkez Bankası Faiz Oranları
Kaynak: Investing

2016 yılından bu yana faiz oranlarını eksi yüzde 0,1’de tutan BOJ, son toplantısında da herhangi bir değişiklik yapmadı. Varlık alımını da sabit bırakan banka, pandeminin başından bu yana ilk kez ekonomik görünümünü yükseltti.

Yapılan açıklamada denizaşırı ülkelerde ekonominin toparlanmaya başladığı, bu durumun Japonya’nın ihracatını da olumlu etkileyeceği söylendi.

Japonya’nın Topix Endeksi, FED’in ekonomik toparlanmaya dair çok da iç açıcı olmayan açıklamalarının ardından geriledi.
Topix Endeksi
Kaynak: Investing

Güne 1.642,48 puandan başlayan Tokyo Borsası’nın gösterge endeksi gün içinde %0,5’e yakın kayıp verdi. 1.634,21 – 1.645,36 arasında seyrettikten sonra kapanışı 1.638,40 puandan yaptı. Kapanışta %0,36’a denk gelen 5,95 puanlık bir düşüş oldu.

Endeks yıllık bazda %1,59 pozitif bölgede bulunuyor. Japonya’da sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Shinzo Abe’nin yerine geçen Yoshihide Suga’nın başbakanlığı konuşuluyor.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın endeksi olan Hang Seng’deki kayıp daha fazla oldu.
Hang Seng Endeksi
Kaynak: Investing

24.618 puandan işlemlere başlayan Hang Seng Endeksi gün içinde 24.207,25 – 24.687,25 arasında hareket etti. Şu dakikalarda %1,89 ekside 24.258,00 puandan işlem görüyor.

Endeks yıllık bazda %7,71 negatif bölgede bulunurken, 52 haftalık puan aralığı 21.139,26 – 29.174,92 şeklinde oldu. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong’a gidecek olan vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu.

Şanghay Bileşik Endeksi (SSEC) ise sınırlı düşüş gösteren Asya borsa endekslerinden biri olarak öne çıktı.
Şanghay Bileşik Endeksi
Kaynak: Investing

Gün içinde 3.248,5 – 3.290,41 puan arasında seyreden Şanghay kompoziti, şu sıralar %0,33 ekside 3,273,17’den işlem görüyor. Yatırımcılar bir yandan 30 milyonu aşana coronavirüs vakalarının piyasalara etkisini değerlendirirken, bir yandan ekonomik toparlanmaya dair işaretlerle iyimserlik arıyor.

Tüm Borsa Endekslerini Görmek için Tıklayın

Dünyanın birçok ülkesinde aşı çalışmaları hız kazandı. Önümüzdeki birkaç hafta içinde hazır olacağına dair yapılan açıklamalar geliyor. Ancak dün, dünyanın en büyük ekonomisinin Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklama, önümüzdeki sürecin sisli olduğunu ortaya koydu.

Kore Kompozit Hisse Senedi Fiyatları Endeksi (KS11), %1,22 değer kaybıyla kapandı.
Güney Kore Kospi Endeksi
Kaynak: Investing

Güney Kore Kospi Endeksi açılış seviyesine kıyasla 30 puana yakın bir düşüş gösterdi. 2.430,77 puandan açılan Kospi Endeksi, kapanışta %1,22 gerileyerek 2.406,17 puana indi. Gün aralığı ise 2.398,69 – 2.437,02 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu