Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzakdoğu Borsaları Kazandırdı, WSJ Dolar Endeksi Kayıp Veriyor!

Asya pazarı küresel toparlanma sinyalini aldı ve beklenen reaksiyon gerçekleşti, öte tarafta WSJ Dolar değer kaybında.
Uzakdoğu Borsaları Kazandırdı, WSJ Dolar Endeksi Kayıp Veriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel satış dalgası kırılmalar gösteriyor. Kasım ayının son haftasının ilk işlem gününde küresel borsa endekslerinde toparlanmalar kaydedilirken katılaşan yukarı yönlü grafikler ılımlı bir hava yaratıyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, ekonomik yavaşlama ve küresel ticaret gerilimindeki negatif beklenti çalkantılı bir hafta olmasına kaynak görülmüştü. Geçtiğimiz gergin haftanın üstüne bu hafta ilk işlemlerle yukarı yönde hareket eden borsa endeksleri endişelere su serper nitelikte.

580 Şirket Ortalamasıyla Stoxx Europe 600 Yukarı Baktı

SOXX Olumlu Kapanış Primli Açılış YaptıStoxx Europe 600 geçen hafta toparlanma kaydetmiş (%1.2) pozitif taraftan kapanış gerçekleştirmişti. (Endeks farklı ülkelerden 580 bileşen barındırıyor.) Endeksin yıllık farkınını gösterdiği toparlanmalarla -%8.44’e çekti. En fazl değer kaybı Aurubis AG de görüldü ve -%7,92 fark yazarken, en çok değer kazanımı Aryzta’da %9,42 primlenme ile gözlemlendi.

50 Şirket, 3 Değer Kaybı, 47 Artış ve Hang Seng!

47 Şirket Değer KazandıHang Seng %1.73 primlendi (448,50 puan) ve 26.376,18 seviyesinde gözlemlendi. Endekste en çok değer kazanan hisse Galaxy Entertainment Group Ltd (0027) oldu ve %4.39 primlendi, en fazla düşüş gösteren hisse ise China Res. Land %1.54 değer kaybetti. Hang Seng’de işlem gören 50 şirketten 3’ü değer kaybederken 47’si değerlendi.

Tokyo’lu Nikkei 225 Bölgesindeki Harekete Paralel

Nikkei 225 Toparlanma Sergiledi225 şirket barındıran Nikkei 255 endeksi %0.69’luk bir primlenme (148,73 puan) kaydetti. 225 şirketten 81’i değer kaybederken 6’sı değişim göstermedi ve 138’i değerlendi. En fazla değer kaybını -%2.95 değişim oranı ile Daiwa House Industry gerçekleştirirken, en çok değer kazanan şirket Amada (%6.73) oldu.

Seul’ün Gözdesinden Yeşil Işık

KOSPI Pazartesi Günü Değer KazandıGüney Koreli KOSPI haftanın ilk işlem gününde bölgesindeki endekslere uyum sağladı ve yeşillerini giydi. Endeks %1.16 seviyesinde değer kazandı (20,53 puan) ve 1.785,89 puandan kapanış yaptı. Celltrion %8.60 primlenirken, Samsung Biologics Co Ltd (207940) %16.17’lik bir değer kaybı sergiledi.

Dolar 16 Para Cinsi Karşısında Değer Kaybetti

WSJ Dolar Endeksinde Değer Kaybı GOÜ'ye Olumlu YansıyabilirABD piyasalarında vadeli endekslerdeki olumlu görünüm spot piyasalarda kazançlı bir açılışa işaret ediyordu ve endeksler primli açılışı ile bu görüşü teyit etti. Wall Street’ten Asya’ya uzanan hisse senedi piyasaları, geçen haftalarda petroldeki arz endişeleri kaynaklı yatırımcılar nezdinde ekonomik bir genişleme sinyali olarak algılandı. 

Doları 16 farklı para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi haftanın ilk işlem gününde %0.2 değer kaybetti. Doları değer kaybediyor olması gelişmekte olan ülke varlıklarına olumlu yansıyabileceği gibi GOÜ endekslerinde olası primlenmeler görülebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu