Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisse Senetleri Trump’ın Çin’e Yönelik Tehditlerine Rağmen Yükseldi

ABD Başkanı Trump, Çin’i ve onlarla iş yapan firmaları tehdit ederken, bu gelişme Asya piyasalarındaki olumlu tabloya gölge düşüremedi.
Asya Hisse Senetleri Trump’ın Çin’e Yönelik Tehditlerine Rağmen Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında; istihdam artışı, coronavirüs aşı çalışmaları ve Çin ile olan ilişkilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Trump, ABD’nin coronavirüs salgınıyla mücadelede başarılı olduğunu ve aşının Ekim ayına kadar hazır olacağını söyledi. Mayıs ayından bu yana da 10,6 milyonluk istihdam sağladıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Çin ile ekonomik ilişkilerinin tamamen durdurma niyetinde olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük ekonomisi arasındaki sürtüşme bir türlü bitmek bilmiyor. Ocak ayında faz bir ticaret anlaşması imzalanıp, ateşkes sağlanmıştı. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün çıkış noktasının Çin olması yeni bir gerilimin doğmasına sebep oldu.

Trump, Çin’i virüsü yaymakla suçlarken, hemen ardından gelen Hong Kong meselesi de tansiyonun iyice tırmanmasına yol açtı. Trump, dün yaptığı konuşmada Çin ile ihale yapan Amerikalı firmaların ihaleleri kazanmalarını yasaklayacağını söyledi.

Bunun yanında denizaşırı istihdam yaratan şirketleri de cezalandıracağını sözlerine ekledi. Şirketlerin bu uyarılara uymamaları durumunda başka ülkelerde de iş yapmada zorluk çekeceklerini aktardı. Trump sözlerine  “Çin’e iş yaptıran şirketlerin federal kontrat kazanmasını önleyeceğiz ve Çin’i virüsün tüm dünyada yayılmasına göz yummaktan sorumlu tutacağız.” şeklinde devam etti.

Çin’e hiçbir şekilde bel bağlamayacaklarını ve tüm bağı koparacaklarını söyleyen Trump, çeşitli yaptırımları uygulamakla tehdit etti. Trump’ın tüm bu olumsuz sözlerine rağmen Asya borsalarında işlem gören hisse senetlerinde yükseliş gerçekleşti.

Topix Endeksi’nin gün içi kazancı %0,7 seviyesinde oldu.
Topix Endeksi
Kaynak: Investing

Tokyo Borsası’nın gösterge endeksi Topix, haftaya yükselişle 1.614,41 puandan başladı. Seans sırasında 1.609,28 – 1.620,89 arasında hareket ederken, gün içi en yüksek seviyeden kapandı. Endeks yıllık bazda %4,81 artıda hareket ediyor.

Bu arada Japonya’da gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde rekor daralma gösterdi. Açıklanan verilere göre Japonya ekonomisi, 2020’nin ikinci çeyreğinde %28,1 oranında küçüldü.

Güney Kore Kospi Endeksi’nde %0,8’e yakın artış gerçekleşti.
Güney Kore Kospi Endeksi
Kaynak: Investing

Kore Kompozit Hisse Senedi Endeksi, 2.402,66 puandan açıldıktan sonra gün aralığını 2.391,43 – 2.407,56 olarak gerçekleştirdi. Kapanışta 2.401,912 puanı görürken, 17,69 puana denk gelen %0,74’lük bir yükseliş gerçekleşti. Endeks yıllık bazda %19,44 pozitif tarafta hareket ediyor.

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın gösterge endeksi de yükseliş gösterenlerden oldu.
Şanghay Kompozit Endeksi
Kaynak: Investing

Şanghay kompoziti (SSEC), şu dakikalarda %0,64 artıda 3.313,57 puandan işlem görüyor. 3.301,22 puandan açılan endeks, gün içinde 3.276,44 – 3.324,39 puanlarını kaydetti.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın gösterge endeksi Hang Seng, açılış sonrasında 60,00 puana yakın arttı.
Hang Seng Endeksi
Kaynak: Investing

Hang Seng Endeksi 24.723 puandan açıldıktan sonra 24.776 puana kadar çıktı. yıllık bazda %7,87 ekside işlem gören Hong Kong göstergesi pandeminin hızlanmaya başladığı Mart ayında 21 binli puanlara kadar gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu