Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pfizer Hisseleri Aşının Nihai Sonucundan %95 Başarı Elde Edilmesiyle Yükseldi

Coronavirüs aşısına dair yapılan ilk açıklamadan bir hafta sonra nihai sonuçları paylaşan Pfizer, başarı oranının %95 olduğunu bildirdi.
Pfizer Hisseleri Aşının Nihai Sonucundan %95 Başarı Elde Edilmesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta Pfizer ve BioNTech şirketleri üzerinde çalıştığı coronavirüs aşısından %90 oranında başarı elde edildiğini açıklamıştı. Bu haber salgının biteceğine dair umutları artırırken, finans piyasaları da bundan pozitif etkilendi.

Pfizer İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, “Bilim hızında ilerlemeye devam ediyoruz ve yetkilendirme yolunda her günün önemli olduğunu biliyoruz.” dedi. Pfizer’dan aşı çalışmalarına dair olumlu haberler gelmeye devam ederken, ilaç şirketinin borsada işlem gören hisseleri de yükseliş gösteriyor.

43 binden fazla gönüllü üzerinde yapılan denemelerde, aşının virüsü %95 oranında etkisiz hale getirdiği bildirildi.

Pfizer Corona AşısıABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, geçen hafta yaptıkları duyurunun dışında sürekli yeni haberler paylaşıyor. Elde edilen son bilgide ise aşının uzmanlar tarafından memnuniyetle karşılandığı ve şu ana kadar ulaşılan sonuçların çok cesaret verici olduğu öğrenildi.

Britanya Okuma Üniversitesi’nde viroloji profesörü olan Ian Jones, elde edilen verilerin oldukça güçlü olduğunu söyledi. Şirketin Aralık ayında yapılacak halka açık bir toplantıda, aşının içeriği gibi önemli bilgileri kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

Covid-19 dünya genelinde 1 milyon 346 bin insanın ölmesine sebep olurken, ilaç firmalarından gelen bu haberler umutların artmasını sağlıyor. Pfizer ile Alman ortağı BioNTech’ten sonra Moderna’dan da %94,5 olumlu sonuç alınan aşı üretildiği bilgisi gelmişti.

Ancak aşının ilk etapta sınırlı miktarda üretilecek olması ve dünyanın her yerine ulaştırılma konusunda sıkıntıların yaşanacağı söz konusu iyimserliğe gölge düşürüyor. Birçok sağlık uzmanının yanında FED Başkanı Jerome Powell gibi ekonomi otoriteleri de sevinmek için henüz çok erken olduğunu söylüyor.

Pfizer Inc.’in (PFE) New York Borsası’nda işlem gören hisseleri kazançlarını artırmaya devam ediyor.
Pfizer Hisse Performansı
Kaynak: Investing

Pfizer ve BioNTech hisseleri geçen hafta açıklanan aşı haberiyle birlikte sert yükselmişti. Her iki şirketteki olumlu tablo devam ediyor. Açılış öncesinde yükselmeye başlayan hisse senedi fiyatları, ABD piyasalarının işlemlere başlamasıyla birlikte kazancını genişletti.

Pfizer hisse fiyatı TSİ 17:38’de %2,86 artıda 37,07’den, BioNTech SE (BNTX) %5,15 artıda 91,41’den işlem görüyor. Pfizer’ın aşının nihai sonuçlarından daha yüksek oranda başarı elde edildiğini bildirmesi ve birkaç gün içinde ruhsat için başvuracaklarını bildirmesi hisselerinin primlenmesini sağladı.

Reuters’te yer alan habere göre yapılan aşı normal buzdolabında 5 gün, termal nakliye kutusunda 15 güne kadar saklanabilecek. 65 yaş üstünde koruma oranının çok daha önemli olduğu belirtilen açıklamada, önceliğin en savunmasız kişiler olduğu söylendi.

Tüm bu gelişmelerle Pfizer hisseleri açılış öncesi işlemlerde %3’ten fazla yükseldi. Amerikalı iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett, salgınla ilgili gelişmelere bağlı olarak portföyünde sağlık ve aşı şirketlerine daha çok ağırlık vermeye başladı. Kaynaklara göre ünlü yatırımcı banka ve finansal şirketlerdeki pozisyonlarını azaltıp, aşı şirketlerinin hisse senetlerine yöneliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu