Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Tedarikçisi Satışlarının %28 Düştüğünü Açıklayınca Hisseler Çöktü

Huawei CFO'sunun tutuklanmasıyla başlayan düşüş dalgasında, Apple’ın Tayvan merkezli tedarikçisi Largan Precision’un hisseleri sert düştü. Detaylar haberimizde;
Apple Tedarikçisi Satışlarının %28 Düştüğünü Açıklayınca Hisseler Çöktü
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple’ın Tayvanlı lens üreticisi tedarikçisi Largan Precision’un hisseleri, şirket Kasım ayı gelirlerinde yüzde 25’ten fazla düşüş bildirdikten sonra sert düştü. Akıllı telefon kameralarının lider tedarikçisi olarak da tanımlanan Tayvanlı Largan Precision, Kasım ayındaki satışlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 28.57 seviyesinde düştüğünü açıkladı ve şirketin hisseleri Perşembe günü yüzde 9.94 aoranında değer kaybetti.

Bu arada, yine Tayvan merkezli elektronik üretim firması olan Pegatron’un hisseleri de yüzde 5.29 seviyesinde düştü. Nikkei daha önce şirketin ABD’nin Çin ihracatı üzerindeki tarifelerinden etkilenen iPhone dışı ürünlerin üretimini 6 ay içinde Endonezya’ya kaydırmaya hazırlandığını bildirmişti.

Daha çok Foxconn olarak bilinen Hon Hai Precision Industry de bugün yapılan işlemlerde yüzde 3.63 seviyesinde düşüş gösterdi.

Foxconn 3.63 Seviyesinde DüştüKeza söz konusu fason üretici de Salı günü Reuters’ın manşetlerini süslemişti. Habere göre Vietnamlı bir devlet medyasına işaret edilerek Foxconn’un Vietnam’da bir iPhone fabrikası açmayı düşündüğü belirtilmişti. Tabii, bunun arkasında dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısının ABD-Çin savaşının etkilerini azaltmak istemesi vardı.

Haberde ayrıca bazı kurumların üst düzey yöneticilerinin Vietnam ve Tayland’ı ticaret savaşından kaçış için en iyi destinasyonlar olarak belirttikleri yazılmıştı.

ABD-Çin Savaşından Kaçanlar Vietnam ve Tayland’a Yöneliyor Düşüş gösteren bu şirketlerin dışında, Asya’nın diğer bölgelerinde Japon elektronik parça üreticisi TDK’nın hisselerinin yüzde 6.64, parça tedarikçisi Murata Manufacturing’in de yüzde 5.30 seviyesinde değer kaybettiği görüldü. Ayrıca Güney Koreli sanayi devi Samsung Electronics yüzde 2.29, Hong Kong’da listelenen AAC Technologies ise yüzde 5.6 seviyesinde düştü.

Burada finansal danışmanlık hizmeti veren The Motley Fool uzmanı Leo Sun, konuyla ilgili satışın şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Apple Dev Tedarikçileri Satış Dalgası Şaşırtıcı Değil Cirrus Logic, Qorvo ve Lumentum dahil olmak üzere birçok büyük Apple tedarikçisinin beklentilerini düşürdüğünü, bunun da Apple’ın iPhone sevkiyatlarının düştüğünü gösterdiğini vurguladı. Apple tedarikçilerinin düşüşü, Huawei CFO’sunun tutuklanmasının arkasından Asya teknoloji şirketlerinde görülen daha geniş çaplı bir kayıplar silsilesi arasında geldi.

The Motley Fool uzmanı, G-20’de varılan ateşkesle ilgili olarak da; “her iki tarafın anlaşmayı farklı yorumlamasıyla birlikte anlaşmazlık çözümsüz kalmaya devam ediyor” dedi. İlaveten, ABD tahvil piyasasında yassılaşan verim eğrisinin ekonominin yavaşladığını gösterdiğini, bunun da pek çok endüstride yonga talebini azaltacağını anlattı.

Tüm bunların yanında ilgili haberde, hayatını kaybeden George H.W. Bush’un onuruna Çarşamba günü ABD borsalarının kapalı olması nedeniyle Apple’ın dün işlem görmediği ama Salı günü hisselerinin 4.40 seviyesinde düştüğü bilgisi verildi. Nitekim düşüşte HSBC’nin tavsiyesini AL’dan TUT’a çevirmesinin ve 12 aylık hedef fiyat tahminini 205’ten 200’e düşürmesinin etkili olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu