Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’ın iPhone Siparişleri Konusunda Temkinli Davranması Hisseleri Düşürdü!

iPhone siparişlerinin azalabileceği yönündeki iddialar, Apple hisselerini düşüşe geçirdi. Detayla haberimizde;
Apple’ın iPhone Siparişleri Konusunda Temkinli Davranması Hisseleri Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma yolunda hızla ilerleyen Apple, iPhone siparişleriyle ilgili haberlerin ardından düşüşe geçti. Buna göre teknoloji devinin hisseleri ABD piyasaları açılmadan önce yapılan işlemlerde % 2.1 oranında düşüş gösterdi.

Apple’ın hisselerindeki düşüşün nedeni ise Nikkei gazetesindeki haber oldu. Nikkei’nin adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple iPhone için parça üreten tedarikçilerine 2018’in ikinci yarısında % 20 daha az sipariş verecekti. Çünkü teknoloji devi, yaklaşan iPhone sevkiyatlarına yönelik ihtiyatlı bir yaklaşım sergiliyordu.

Nikkei, 3 yeni iPhone modeli çıkartacağı söylenen Apple’ın yeni modeller için 80 milyon adetlik bir sevkiyat beklentisi içinde olduğunu iddia etti.

Apple iPhone Siparişlerini % 20 Düşürdü İddialarıVe bu rakamı, geçen yılın 100 milyon adediyle kıyaslayarak Apple’ın iPhone siparişlerini % 20 oranında düşürdüğünü öne sürdü. Apple’ın tedarik zincirinde yer alan 4 şirketten birinden yapılan açıklamada: “Apple bu sene gelecek iPhone’lar için yeni siparişler verme konusunda epey temkinli” denildi.

Özellikle de üç yeni model için planlanan toplam kapasitenin geçen yılın siparişlerine kıyasla % 2 daha az olabileceği vurgulandı.

Apple iPhone Siparişlerini Düşürmesi Hisseleri Düşürdü Haliyle bu haberler piyasaları etkileyerek Apple’ın hisselerinde düşüş yaşanmasına yol açtı. Ayrıca Apple, CNBC’nin konuyla ilgili sorularını yanıtsız bırakmayı tercih etti. Ancak uzmanlar, bu düşüşün fazla önemli olmadığını teknoloji devinin hisselerinin yeniden yükselişe geçeceğini söyledi.

Kaldı ki Apple’ın iPhone sipariş sayısını azaltmasının, dev şirketin para basmasına engel olamayacağı da aşikar. Keza Apple’ın 2018 ilk çeyrek sonuçları da bunu açıkça kanıtlamıştı. Çünkü şirket iPhone satışlarındaki kayda değer düşüşe rağmen karını ve gelirini artırdığını göstermişti. Bununla birlikte; iPhone X’in üretiminin duracağı ya da Apple’ın yeni modeli yüzünden eksiye düştüğü gibi söylentilerin de şirketi pek etkilemediği anlaşılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu