Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Hisseleri Artan Gelirler ile Beraber 2020’ye Rekor Kırarak Başladı

New York Borsası'nda Apple hisseleri tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.
Apple Hisseleri Artan Gelirler ile Beraber 2020’ye Rekor Kırarak Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, piyasaya sunduğu ürün ve servisler ile piyasanın başrol oyuncularından biri olmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz Eylül ayında iPhone 11 modellerini tanıttı ve satışa sunulan ürünler kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Teknoloji devi geçtiğimiz yılın ilk aylarına oldukça karanlık bir tablo ile giriş yapmıştı. iPhone modellerinde düşen satışlar ve MacBook ürünlerindeki sorunlar nedeniyle o dönem büyük bir kan kaybı yaşamıştı. Ancak 2020’nin ilk günlerinde gelen haberler Apple’ın gidişatı tersine çevirdiğini gösteriyor.

ABD’li şirketin New York Borsasındaki hisseleri tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı Yeni yılın ilk gününde şirket 300 dolar kapanış fiyatı ile yeni bir rekor kırmayı başardı. Cupertino merkezli şirket yılın ilk aylarında gelir tahminini düşürerek yatırımcıları üzerinde tedirginliğe neden olmuştu. Tahminlerini 9 milyar dolar düşüren şirketin hisseleri 144 dolara kadar inmişti. Bunun sebebi ise 2018 yılında iPhone satışlarında yaşanan önemli düşüş olmuştu. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan iPhone 11 modelleri Apple’a yeni bir soluk getirdi.

Apple’da iPhone 11 Rüzgarı

Apple’da iPhone 11 Rüzgarı

2019 yılının ilk ayları Apple için oldukça sancılı geçti. Apple CEO’su Tim Cook, 84 milyar dolar gelir hedefi olduğunu açıklamış ve daha önceki tahmin aralığından çok daha düşük bir rakamı telaffuz etmişti.

Cook bu duruma sebep olarak yaptığı açıklamada “Başta Çin’de olmak üzere Türkiye gibi bazı bölgelerde, tahmin edilenden daha düşük olan iPhone satışları, tüm gelir eksiğimizi ve geçen yıla ait gelir düşüşümüzden çok daha fazlasını açıklıyor. Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlar, iPhone’un yıllık gelirinin büyük çoğunluğunu oluştururken, bazı gelişmiş pazarlardaki iPhone yükseltmeleri de düşündüğümüz kadar güçlü değildi.” diye konuşmuştu.

iPhone 11 satışları ise Apple’ın gelirlerinde başrol oynuyor diyebiliriz. 300 dolar hisse değeri ile tarihi rekor kıran Apple, geçtiğimiz yıl 142 dolara kadar düşüş yaşamıştı. Analistler teknoloji devinin 2020 yılı içerisindeki hisse değerinin 350 – 400 dolar aralığında olacağını tahmin ediyor. Hatta bu rakamın 400 doları geçmesi halinde Apple’ın şirket değerinin 2 trilyon değere kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Apple Devleri Geride Bıraktı

Apple Devleri Geride Bıraktı

Açıklanan son rakamlar ışığında Apple bu yıl piyasa değerini 1.3 trilyon dolara kadar çıkarmayı başardı. 2015 yılında 700 milyar dolar olan şirket değeri 2018’de 1 trilyona ulaşarak 3 yılda büyük bir ilerleme kaydetmişti. Apple’un bu rakamları dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerini de geride bıraktığını gösteriyor. Microsoft, Amazon, Google gibi büyük devleri geride bırakan Apple, 2011 yılında sadece 300 milyar dolar değerindeydi. Dolayısıyla aradan geçen süre içerisinde yaşanan bu ilerleme 2 trilyon rakamını mümkün kılıyor.

Apple’ın piyasaya sunduğu ürünler özellikle Çin’de büyük ilgi görüyor. iPhone modellerine olan yoğun taleplerden dolayı kamera üreticisi Sony’nin talepleri karşılamakta zorlandığı biliniyor. ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uyguladığı yaptırımlar bile yatırımcıların Apple’a olan güveninin artmasını engelleyemedi. Bilindiği üzere 2020 yılının sonlarına doğru tanıtılacak iPhone modellerinde 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu yenilik ile beraber iPhone’lara olan ilginin daha da artması ve bunun gelirlere yansıması bekleniyor. Ayrıca Mac ve giyilebilir teknoloji alanında geliştirilen ürünler de kendi alanlarının lideri konumunda ve Apple’ın gelirlerine önemli katkıda bulunuyor. Bu yıl tanıtılan AppleTV+ ve Apple Arcade gibi dijital servislerin şirketin gelirlerine ne yönde etki edeceğini ise önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu