Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Gelişmeleri ve Analist Yorumları Eşliğinde ABD Piyasaları Değerlendirmesi

Küresel satış dalgasının ağırlık sahibi piyasalarına bakış ve dünyanın en değerli teknoloji şirketi Apple gelişmeleri şöyle;
Apple Gelişmeleri ve Analist Yorumları Eşliğinde ABD Piyasaları Değerlendirmesi
Yorum

Küresel ekonominin sağlığına dair endişeler Perşembe günü, ABD’de ve dünyanın dört bir yanındaki negatif haberler olarak yoğunlaştı. Negatif tablo hisse senedi endekslerinin düşmesine ve tahvil getirilerinin neredeyse bir yıl içinde en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Yatırımcılar, Apple Inc.’deki bir gerileme ile sarsıldı. AAPL -%9.96’luk değer kaybı ile 142,19$’dan işlem gördü. Hisse senedi, iPhone üreticisinin Çarşamba günü geç saatlerde Çin’deki satışların tahminlerin çok gerisinde kalacağı uyarısını takiben yaklaşık olarak %10.0 düştü. Bu endişelerin artması, Aralık ayı için yumuşak ABD otomobil satışları turu ve 2008’in sonundan bu yana önemli bir üretim anketindeki en büyük bir aylık düşüşe kaynak görüldü.

Yeniden Şekillenen Pozisyonlar Gündemde

Yatırımcılar Pozisyonlarını Yeniden ŞekillendiriyorCME Group verilerine göre, Fed yetkililerinin 2019’da iki faiz oranlı artışa işaret etmesinden haftalar sonra, yatırımcıların yarısı merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Perşembe günkü rakamlar, yatırımcıları ticari gerilimler ve ABD ekonomisi üzerindeki finansal koşulların sıkılaştırılması gibi faktörlerin etkisinde projeksiyonlarını yeniden değerlendirmeye zorladı.

Dow Jones -%2.8 puan (660 puan) düşerken, S&P 500 %2.48’lik bir (62.14 puan) düşüş gösterdi ve her iki gösterge de 2000’den bu yana yılın en kötü ilk iki işlem gününü kaydetti.

10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi ipotek faiz oranlarına ve diğer tüketici borçlanmasına neden olan gelir eğrisindeki Ocak 2018’den bu yana yedi aylık periyotta ilk kez en fazla düşüş gösterdiği için %2.6 seviyesinin altına geriledi. Tahvil getirileri fiyatların yükselişinde düştüğü için, hareket yatırımcıların daha güvenli yatırımlara yöneldiğinin ve devlet borcunu artırdığının bir işareti olarak değerlendirildi.

Yavaşlama endişeleri aylarca sürdüğü halde, Apple’ın ilk üç aylık gelir tahmininde 15 yıldan fazla bir süredir kesinti yaşanması, Wall Street’in teknoloji yandaşlarının zayıflayan ekonomik koşullar ve kurumsal kazancı tehdit eden ticari gelişmelerle karşı karşıya kalabileceğinden korkuyor. Ve bu VIX korku endeksi ile teyit ediliyor.

1 Trilyon $ Değere Ulaşan Şirketten Beklenmeyen Performans

Yüksek Değere Ulaşan Şirket Yatırımcısı Beklenmedik Performans GördüBirçok yatırımcı, geçen yaz Apple ve Amazon.com Inc.’in değerlerinin 1 trilyon dolara çıkarırken bu gelir verilerindeki azalmaya dair bir beklenti olasılığını düşürmüştü. O zamanki analistler ve meslektaşlarının, tarifeler ABD dışındaki ekonomik faaliyeti durdursa bile gelir artışlarının yükselmeye devam edebileceklerini söylemişti.

Ancak Çarşamba günkü Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook’un yatırımcılarına gönderdiği not, en büyük teknoloji şirketlerinin de ekonomik değişimlere karşı duyarlı olduğunun bir işareti oldu. Son yıllarda küresel genişlemede geniş ağırlığa sahip Çin’deki büyüme ve diğer gelişmekte olan piyasalardaki verilerin düşüşü ABD verilerinin negatif etkilenmesine ayrıca katkı sağlamakta.

Apple’ın %10’luk gevşeme ile Ocak 2013’ten bu yana katı düşüşünü kaydetti ve hisse senedini Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Dow Jones Market Data’ya göre Morgan Stanley. Ekim ayının başındaki zirvesinden, Apple piyasa değerinde yaklaşık 430 milyar dolar kaybetti.

Hammadde fiyatlarındaki düşüş, Hazine getirisinin düşmesi ve hisse senedi fiyatlarındaki düşüş ile birlikte, bazı yatırımcılar dünya genelinde büyümenin endişe verici bir tabloda olduğunu ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu