Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

12 Ayda %103 Yükselen Apple Hisseleri için Hedef Fiyatlar Artırıldı

Morgan Stanley, Apple için hedef fiyatını hisse başına 296 dolardan 368 dolara çıkarırken Nomura da 225 dolardan 280 dolara yükseltti.
12 Ayda %103 Yükselen Apple Hisseleri için Hedef Fiyatlar Artırıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Morgan Stanley ve Nomura analistleri Cuma günü, teknoloji devinin hisseleri artmaya devam ederken Apple için defe fiyatlarını yükseltti. Ancak Nomura şişirilmiş iPhone 12 beklentilerinin hızı kesebileceği konusunda uyardı ve 5G süper döngüsü hakkında piyasa tutkusunu sorguladı.

Cuma günü erken saatlerde yayınlanan analist notlarında, Morgan Stanley Apple için fiyat hedefini hisse başına 296 dolardan 368 dolara çıkarırken Nomura da projeksiyonunu hisse başına 225 dolardan 280 dolara çıkardı.

Apple Hisseleri Son 12 Ayda %103 Arttı

Apple Hisseleri Son 12 Ayda %103 ArttıApple hisseleri son 12 ay içinde şaşırtıcı bir şekilde yüzde 103 seviyesinde arttı ve Morgan Stanley analistleri yaklaşan 5G ürün döngüsüyle birlikte zirve yapan akıllı telefon değiştirme döngülerine dayanarak Apple’ın donanım akranlarından daha iyi performans göstermeye devam edeceğini söyledi.

Morgan Stanley’nin notu, iPhone değiştirme döngüsünün yaklaşık dört yıla kadar uzandığını ve teknolojik değişimin hızının yavaşladığını vurguladı.

ABD’li banka aynı zamanda Apple’ın iPhone için kazanç bağımlılığının azaldığını, hizmet ve giyilebilir ürünlerin artık kârın yüzde 27 ve yüzde 37’sini oluşturduğunu aktardı.

Artırılan hedefin, daha yüksek bir 2021 gelir tabanı, artan eş güdümlü fiyat kazanç katları, Apple’ın giyilebilir cihazlarının, ev ve aksesuar ürünlerinin kurulu donanım işlerinin geri kalanından ayrılmasına dayandığını da bildirdi. Morgan Stanley’nin ima edilen fiyat kazanç hedefi bu tabanda 19.1 kattan 22.1 kata çıkarıldı.

Nomura Uyardı

Nomura UyardıNomura’nın hedef fiyat artışı, güçlenen iPhone taleplerinin ve siparişlerine dayandı. Ancak Nomura analistleri, Apple’ın şu anki 21 katlık fiyat kazanç oranının, esasen yaklaşan bir 5G süper döngüsüne bağlı olduğunu ve bunun da yanıltıcı olabileceği konusunda uyardı.

“Bir 5G telefonun 40-80 dolarlık artan malzeme listesi maliyetinin, benimsemeye engel olmasını bekliyoruz” diyen Nomura, 3G ila 4G döngüsü sırasında yükseltme oranlarının düştüğüne dikkat çekti.

Apple, 2020’nin ikinci yarısı için 75 ila 85 milyon iPhone 12 modeli sipariş ettiği de eklendi. Bu 2019’un ikinci yarısında iPhone 11 için sipariş ettiği 70 ila 75 milyon iPhone modeline göre yüzde 10 artsa da analistler 315 dolarlık hisse fiyatının muhtemelen 2021 tam yıl hacminin 250 milyon varsayımına dayandığını belirtti. Hal böyleyken Nomura, Apple hisseleri üzerinde nötr pozisyon aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu