Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon İş Uygulamaları İncelenirken, Hisseleri Ekside Kapandı

ABD gazetelerinde yer alan haberlere göre; Kaliforniya ve Washington devlet müfettişleri Amazon'un iş uygulamalarını inceliyorlar.
Amazon İş Uygulamaları İncelenirken, Hisseleri Ekside Kapandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Wall Street Journal ve New York Times gazetelerinin haberlerine göre; Kaliforniya ile Washington’daki devlet müfettişleri Amazon’un iş uygulamalarını inceliyorlar. Soruların özellikle online pazarındaki satışlara nasıl davrandığı konusunda odaklandığı belirtiliyor. Amazon ise yorum yapmaktan kaçınıyor.

Raporlar, Amazon’un kendi ürünlerini üçüncü taraf satıcılarla rekabet halinde satma konusundaki uygulamalarının gözden geçirildiğini söylüyor.
Amazon Üçüncü Parti Satıcı İstatistikleri
Kaynak: Statista

Amazon ise şirket içi ürünlerinin toplam yıllık perakende satışlarının sadece %1’ini oluşturduğunu açıklamıştı. New York Times gazetesi, Washington eyaletinin Amazon’un satıcıların ürünlerini diğer web sitelerinde listelemesini zorlaştırıp zorlaştırmadığını da incelediğini yazdı. NYT raporu, kaynaklara atıfta bulundu ve soruşturmaların ileri aşamalarda görünmediğini belirtti.

Washington Başsavcısı Sözcüsü NYT’ye ofisinin soruşturmaları onaylamadığını veya reddetmediğini söyledi. Kaliforniya Başsavcılığı ise herhangi bir beklemede veya potansiyel soruşturma hakkında yorum yapmayacağını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi, geçen ay Jeff Bezos’u, Amazon’un rakip ürünler yaratmak için kendi üçüncü taraf satıcılarının verilerini kullandığı iddialarını açıklamaya çağırmıştı. Amazon şu anda, satıcılardan gelen şikayetler sonrasında Avrupa Komisyonu tarafından bir pazar ve rakip olarak ikili rolü nedeniyle araştırılıyor.

Amazon hisseleri ise bu haberlerin yayılmasıyla birlikte haftanın son işlem gününü 2543,66 dolardan sonlandırdı.
Amazon Hisseleri Yılbaşından Bu Yana Performans
Kaynak: Market Watch

Hisseler kapanış sonrası işlemlerde %0,32 oranında gerileyerek, 2536,76 dolardan işlem gördü. Cuma günkü işlemlere 2601,21 dolardan başlayan hisseler, 57,55 puanlık düşüşle haftayı kapattı. Endeksin haftalık performansı %2,50 oranında, 1 aylık getirisi %5,61 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Amazon hisseleri, 2020 yılına 1875 dolardan başlangıç yaptıktan sonra hafif artıda seyretti ve 19 Şubat’ta 2185,10 dolara kadar yükseldi. Ancak bu noktadan düşüşe geçen hisseler, 16 Mart’ta 1626,03 dolara kadar geriledi. Daha sonra çok daha güçlü bir yükseliş eğilimi kaydetmeye başladı.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören AMZN kodlu hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %37,73 oranında, 1 yıllık getirisi ise %36,12 oranında pozitif bölgede bulunuyor.
Amazon Hisseleri Anahtar Bilgiler
Kaynak: Market Watch

Hisseler, 10 Haziran gününde ise 2722,30 dolara kadar yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak burada tutunamadı ve gerilemeye başladı. Düşüşte medyada çıkan söylentilerin etkisi olduğu kadar, rekor yükselişin de etkisi bulunduğu söyleniyor.

10 Haziran gününde önemli teknoloji hisselerinde görülen güçlü yükseliş, Nasdaq Kompozit endeksinin rekor seviyeler kaydetmesini sağladı. %2’yi aşan yükseliş kaydeden Amazon, en çok yükselen teknoloji hissesi olarak kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu