Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba Hisseleri %38 Azalan Çeyreklik Kazançla Düşüyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba, piyasa beklentilerinin altında kalan çeyreklik kazancıyla hayal kırıklığı yarattı.
Alibaba Hisseleri %38 Azalan Çeyreklik Kazançla Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

30 Eylül’de sona eren çeyreklik raporunda Alibaba, Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlaması ve ülkenin teknoloji şirketlerine yönelik baskıları nedeniyle 11,95 Çin yuanı yönündeki beklentilere kıyasla 11,20 yuan hisse başına kazanç açıkladı. Hisse başına kazanç yüzde 38 düşüşü temsil etti.

Geliri ise yıllık yüzde 29 artışla 200,69 milyar yuan oldu. Şirket ayrıca mevcut mali yılı için gelir hedefini de düşürdü. Daha önce yaklaşık yüzde 29,5 büyümeyle 930 milyar yuana işaret ederken şimdi büyümenin yıllık bazda yüzde 20 ila 23 arasında olacağını öngördü.

Alibaba’nın beklentileri kaçıran rakamları hisselerde sert satıcılı seyir yarattı.
Alibaba Hisse Düşüş
KAYNAK: MarketWatch

New York Borsası’nda BABA koduyla listelenen Alibaba hisseleri, yüzde 6 düştü.

Bununla birlikte aylık ve yıllık performansı da pozitif değildi. 5 günde yüzde 3,7 düşen hisseler, bir ayda yüzde 8,9 düşüş kaydetti. Yıl başından bu yana yüzde 30,5 değer kaybederken bir yılda yüzde 38’e yakın kayıpla seyretti.

Alibaba Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang; “Bu çeyrekte Alibaba, gelecekte uzun vadeli sürdürülebilir büyüme hedefimiz için sağlam temeller oluşturmak üzere iç tüketim, küreselleşme ve bulut bilişimden oluşan üç stratejik sütunumuza sıkı bir şekilde yatırım yapmaya devam etti” dedi.

Ayrıca Alibaba ekosistemindeki küresel yıllık aktif tüketicilerim, üç aylık net 62 milyon tüketici artışıyla yaklaşık 1,24 milyara ulaştığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu