Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aksa Enerji Hisseleri Cirodaki %37’lik Artışın Etkisiyle Alıcılı Seyrediyor

İkinci çeyrekte beklenti üstü kar açıklayan Aksa Enerji, ilk yarıda 488 milyon TL net kar sağladı. Hisseler güçlü bilanço etkisiyle yükseliyor.
Aksa Enerji Hisseleri Cirodaki %37’lik Artışın Etkisiyle Alıcılı Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Aksa Enerji, pandeminin etkileri geçmemesine rağmen yılın ilk yarısında kazanç elde etmeyi sürdürdü. 2021’in ilk altı ayında cirosunu %37 artırarak, 4,8 milyar liraya ulaştırdı. Bu dönemde elde edilen net kar miktarı 488 milyon TL oldu.

Yılın ikinci çeyreğinde ise 288 milyon TL net kar, 2 milyar 620 milyon TL gelir, 621 milyon TL FAVÖK bildirildi.

Aksa Enerji hisseleri (AKSEN) güçlü bilanço etkisiyle yükseliyor.
Aksa Enerji Hisseleri %4'e Yakın Yükseldi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket hisseleri dünkü işlemleri 13,33 liradan tamamladı. Açıklanan finansal sonuçların iyi gelmesinin etkisiyle, yeni güne 13,45’ten başladı. Saat 12.00’de %3,75 artıda işlem gören hisseler, günün ilk yarısında 13,28 – 14,00 arasında seyretti.

Böylece tüm zamanların en yükseği olan 14,45’e yaklaşarak, yeni zirveyi test etti. TL bazında 89,337,394 işlem hacmine sahip olan şirket hisseleri, son bir haftada %8, bir ayda %17 ve bir yılda %180 prim yaptı.

Deniz Yatırım 2Ç21 finansalları hakkında yaptığı değerlendirmede, 191 milyon TL net kar beklediklerini bildirdi. Bu nedenle beklenti üstü gelen net karın, hisselerde olumlu etki yaratacağı öngörüldü.

15,30 TL hedef fiyatı koruyan kurum analistleri, %14,8 getiri potansiyeli taşıdığını ekledi.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, özellikle elektrik talebindeki güçlü artış ve hidroelektrik santrallerinin düşük kapasitede çalışması nedeniyle, elektrik fiyatlarındaki yükseliş etkisiyle başarılı performans sergilediklerini söyledi.

Yıl sonu hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirten Kazancı, “Şanlıurfa’daki 147 megavat kurulu güce sahip olan doğal gaz çevrim santralimizi de olumlu piyasa koşulları nedeniyle 1 Ağustos itibarıyla yeniden devreye aldık. Bingöl, Yozgat ve Kırşehir’deki Mini YEKA ihalelerini kazanarak yenilenebilir enerji alanında yeniden yatırımlarımıza başladık.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu