Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Üretici Fiyatlarında Ocak’ta Beklenmedik Artış Oldu

ABD enflasyonunun 40 yılın yükseğine çıkmasıyla daha fazla önem kazanan üretici fiyat endeksi verileri yayımlandı. İşte detaylar;
ABD Üretici Fiyatlarında Ocak’ta Beklenmedik Artış Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Ocak 2022 döneminin üretici fiyat endeksi (ÜFE) istatistiklerini açıkladı. Rapora göre dünyanın en büyük ekonomisinde üretici fiyatları Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde yüzde 1 arttı.

ABD ÜFE Rakamları Beklentilerin Üzerinde Geldi

ABD ÜFE Ocak 2021
Kaynak: ABD İşçi İstatistikleri Bürosu

Beklenti, işletmelerin mal ve hizmetleri için aldıkları fiyatları izleyen üretici fiyat endeksinin Ocak ayında yüzde 0,5 artması yönündeydi. Yıllık bazda da yüzde 9,1’lik beklentinin üzerinde yüzde 9,7 artış kaydedildi. Bu, Kasım’daki rekorun hemen altında kaldı.

Çekirdek üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken yüzde 0,5’lik beklenti aşıldı. Benzer şekilde yıllık bazda çekirdek ÜFE de tahminlerden fazla arttı. Yüzde 7,9’luk beklenti yerine yüzde 8,3 artış kaydedildi.

ABD ÜFE’sinde Değişim Aralık’ta Aylık Yüzde 0,4 Artışa Revize Edildi

Bugün revize edilen rakamlara göre aylık bazda ÜFE Aralık’ta yüzde 0,4 artarken yıllık bazda yüzde 9,8 artış oldu.

Çekirdek ÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarken bir önceki yılın aynı ayında göre yüzde 8,5 arttı.

FED Üzerindeki Baskılar Arttı

ABD üretici fiyatlarının yılın başında beklenenden daha fazla artması FED’in ekonomik teşviki daha hızlı kaldırması için beklentileri artırdı. Veriler, geçen hafta ABD tüketici fiyat endeksinin yüzde 7,5 ile 40 yılın en yüksek enflasyonunu gösteren raporun üzerine geldi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü, politika desteğinin daha hızlı geri çekilmesi için çağrısını yineledi. Temmuz ayına kadar faizde 100 baz puanlık artış gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu