Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ÜFE Ağustos’ta Aylık %0,7 ile Beklenti Üstü Arttı

ABD’nin beklenen verisi Ağustos ayına ilişkin üretici fiyat endeksi okumaları açıklandı.
ABD’de ÜFE Ağustos’ta Aylık %0,7 ile Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu, Ağustos 2021 dönemine ait üretici fiyat endeksi (ÜFE) sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre ÜFE, Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Beklenti yüzde 0,6 artışa işaret ediyordu. ÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 artarken beklenti yüzde 8,2 idi.

ÜFE Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1 artarken bir önceki yılın ayına göre yüzde 7,8 artmıştı.
ABD ÜFE Ağustos
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Hizmet fiyatları yüzde 0,7 arttı. Bu temel olarak sağlık, güzellik ve optik ürünlerin perakende satışları; yolcu taşımacılığı; kimyasallar ve ilgili ürünlerin toptan ticareti; paket kablolu telekomünikasyon erişim hizmetleri; makine ve teçhizat parça ve malzemeleri toptancılığı ve seyahat ve konaklamadaki marjlar nedeniyle oldu.

Malların maliyeti, esas olarak et fiyatlarındaki yüzde 8,5’lik artışla birlikte yüzde 1 arttı.

Konut doğal gazı, endüstriyel kimyasallar, işlenmiş genç tavuklar, motorlu taşıtlar ve çelik fabrikası ürünleri fiyatları da yükseldi. Bu arada, yıllık üretici enflasyonu, yüzde 8,3’le 2010 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Çekirdek ÜFE ise Ağustos’ta aylık yüzde 0,6 artarken yüzde 0,5 artış beklentilerini aştı. Yıllık bazda ise çekirdek üretici fiyatları Ağustos ayında yüzde 6,7 artarak rekor düzeydeki en büyük artışı işaretledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu