Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ÜFE’si Temmuz’da Son İki Yılın En Büyük Aylık Artışını Gerçekleştirdi

Salgını durdurmak için koyulan kısıtlamaların kaldırılması son haftalarda tüketici talebi ve üretici fiyatlarını artırırken, Temmuz’da ABD’de ÜFE %0,6 yükseldi.
ABD ÜFE’si Temmuz’da Son İki Yılın En Büyük Aylık Artışını Gerçekleştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayına ait üretici fiyat endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ÜFE, bir önceki aya kıyasla %0,6 oranında artış gösterirken, yıllık bazda %0,4 azaldı. Ekonomistlerin tahmini aylık bazda %0,3 artış olması yönündeydi.

ABD’de ÜFE, Temmuz ayında 2018 yılının Ekim ayından bu yana en geniş yükselişi kaydetti.
ABD ÜFE^si Temmuz'da %0,6 Arttı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

59 ekonomistin tahminleri ÜFE’nin %0,1 – 0,6 arasında artacağı yönünde olurken, ortalama beklenti %0,3 artıştı. Covid-19 salgınını durdurmak amacıyla getirilen kısıtlamaların kaldırılması, iş yerlerinin açılması ve enerji fiyatlarında artış olması üretici fiyat endeksinin de yükselmesini sağladı.

Endeks Nisan ayında %1,3 oranında geriledikten sonra Mayıs’ta %0,4 artışla toparlanmış, Haziran’da ise yeniden %0,2 düşüşe geçmişti. Ancak ABD’de vakalarda artış olmasına karşın ekonomik faaliyetlerin hızlanması üretici fiyatlarının Temmuz’da son iki yılın en iyi sıçramasını gerçekleştirmesini sağladı.

Söz konusu dönemde nihai ürün fiyatlarında %0,5 oranında artış oldu. Temmuz ayında ABD’de gıda fiyatları %0,3 gerilerken, gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon bir önceki aya kıyasla %0,5 yükseldi. Böylelikle çekirdek enflasyon son altı ayda ilk defa yükselmiş oldu.

Benzin fiyatlarındaki %10,1’lik artış, enerji fiyat endeksinin de yükselmesini sağladı.
Ham Petrol Fiyatları Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünya genelinde 20 milyon 281 bine ulaşan coronavirüs vakalarının dörtte biri ABD’de bulunuyor. Worldometers verilerine göre dünyanın en büyük ekonomisinde sahip ABD’de 5 milyon 251 bin vaka ve 166 bin can kaybı gerçekleşti. Yaşanan sağlık krizi ekonomiyi olumsuz etkilerken, insanların evlerinde kalması akaryakıt kullanımını da azalttı.

Geçtiğimiz aylarda küresel petrol talebindeki düşüş fiyatlara da yansımıştı. Haziran ayının başlamasıyla birlikte birçok ülke koyduğu kısıtlamaları kaldırdı ve petrol piyasasında sınırlı da olsa dengelenme gerçekleşti. Fiyatların toparlanmasının ardından benzin ve motorinin litre fiyatında artış oldu.

Böylelikle ABD’de benzin fiyatlarının %10’dan fazla yükselmesi enerjideki yükselişe de öncülük etti. ABD türü ham petrolün varili şu dakikalarda %1,53 artıda 42,56 dolardan işlem görüyor. Gün içinde 43 doları test etti.

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’nun CEO’su, Asya’da petrol talebinin salgın öncesi dönemle aynı seviyeye geldiğini söyledi. Piyasada toparlanma olacağına dair iyimserlik içeren sözleri Salı günü fiyatların yükselmesini sağladı. Saat 17:10’da %0,89 artıda 45,39 dolardan işlem gören Brent türü petrol ise gün içinde 45,79’a kadar çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu