Yatırım yapmaya başla!

ABD Teknoloji Sektöründe Hala Büyük Bir Ücret Ayrımcılığı Problemi Var

Yapılan yeni bir araştırma, ABD teknoloji sektöründeki kadınların yarısından fazlasına erkek meslektaşlarından daha az ücret ödendiğini gösterdi. Detaylar haberimizde;
ABD Teknoloji Sektöründe Hala Büyük Bir Ücret Ayrımcılığı Problemi Var

Yapılan yeni bir araştırma, ABD teknoloji sektöründeki kadınların yarısından fazlasına erkek meslektaşlarından daha az ücret ödendiğini gösterdi. San Francisco merkezli işe alım firması Hired’ın raporuna göre vakaların yüzde 60’ında kadınlara aynı şirketteki aynı pozisyondaki erkek çalışanlara kıyasla daha düşük maaşlar teklif edildiği bildirildi.

Söz konusu oran, geçen yıl yapılan ankette ise yüzde 63 seviyesinde çıkmıştı. Anket katılımcılarından, erkek meslektaşlarından daha az ücret aldığını öğrenenlerin yüzde 16’sı, aradaki farkın en az 20 bin dolar olduğu sonucuna ulaştı. Ayrıca azınlıklar göz önüne alındığında ücret açığının genişlediği fark edildi.

ABD teknoloji sektöründeki ortalama cinsiyete dayalı maaş farkı yüzde 3’ken araştırma LGBTQ kadınları için farkın yüzde 8’e yükseldiğini belirtti.

ABD Teknoloji Sektöründe Ücret Frakı Yüzde 3Ayrıca İspanyol kadınların, beyaz erkek meslektaşlarından yüzde 9 daha az ücret aldıkları görüldü. Ankette siyah kadınların, şirketlerinde beyaz adamlar tarafından kazanılan her bir dolar için sadece 0.89 dolar verildiği sonucuna ulaşıldı. Hired, analizi yapmak için web sitesi aracılığıyla ABD genelinde 2.600 teknoloji işçisini araştırdı. Şehirlerde çalışan kadınlara benzer rollerdeki erkeklerden ortalama yüzde 6 daha az ücret teklif edildi.

Boston’da kadınlar ve erkekler arasında yüzde 9’luk bir ücret açığı çıkarken, rakamın bir önceki yıla göre hiç iyileşme göstermediği öğrenildi.

Boston Kadın Erkek Ücret Farkı Yüzde 9Los Angeles, New York ve Seattle’ın teknoloji sektörlerinde yüzde 8’lik cinsiyete bağlı ücret farkı varken, bu ABD’nin genel yüzde 3’lük ortalama farkının üzerinde geldi. Raporda kadınların yüzde 65’i iş yerinde ayrımcılığa uğradığını düşündüğünü belirtirken, ayrıca katılımcı kadınların çoğunun cinsel yönelim, ırk ve yaşa göre ayrımcılığa maruz kaldıkları vurgulandı.

İlaveten çoğu kadın, şirket liderliği tarafından yeteri kadar ciddiye alınmadığı konusunda da ayrımcılık yaşadığını anlattı. Bununla birlikte Hired Amerikan teknoloji şirketleri tarafından daha kapsayıcı iş yerleri kurmak için bazı olumlu adımlar atıldığının da üzerini çizdi. En önemlilerden bir tanesi de sektörün ulusal ücret açığının bu yıl 2018’deki yüzde 4 seviyesinden yüzde 3 seviyesine gerilemesi oldu.

Firmaların çok daha fazla kadınla röportaj yapabildiğini dile getiren Hired, birçok ABD şehrinin yerel cinsiyete bağlı ücret farklarını iyileştirdiğini söyledi. Ayriyeten kadınların kendi piyasa değerlerine uygun maaşlar almaya başladığı da aktarıldı. Hired CEO’su Mehul Patel, adil bir ödeme sağlamak için işverenlerin tazminat stratejilerini incelemelerinin kritik olduğunu bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum