Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tahvillerindeki Hareket, Hisse Senedi Piyasasının Önünü Açıyor!

ABD 10 yıllık Hazine kıymetlerindeki değişim, görece riski yüksek hisse senedi piyasalarındaki tırmanışın önünü açar vaziyette.
ABD Tahvillerindeki Hareket, Hisse Senedi Piyasasının Önünü Açıyor!
Yorum

Hazine getirileri, Çin ve Avro bölgesi verilerinin yatırımcıların küresel ekonomi konusundaki iyimserliğini desteklemesinden sonra Çarşamba günü artış kaydetti.

Fiyatların düşmesiyle yükselen tahvil getirileri, Çin’in hizmet sektöründeki faaliyetin 14 ay içinde en yüksek hızda arttığını gösteren bir raporun ardından bir gecede tırmanış yaptı.

Bu arada, satın alma müdürleri tarafında yapılan anketler Mart ayında Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için toparlanma sinyalleri verdiği şeklinde okundu.

Kıymetlerin Performansı

Tahvil Verimlerindeki Değişime BakışVeriler, ABD özel maaş bordroları ve hizmet sektörü büyümesine ilişkin bazı önemli verileri telafi etmeye yardımcı olarak, 10 yıllık Hazine kıymetlerindeki verimi Salı günündeki %2.478 seviyesinden bugün %2,513 seviyesine tırmandırdı.

10 yıllık kıymetlerin verimi Salı performansına kıyasla yukarı yönde dursa da günlük bazda %0.15 geri çekilme gösterdi ve görece riski daha yüksek hisse senedi piyasalarındaki rallinin önünü açtı.

E-Trade’de yatırım stratejisi Başkan Yardımcısı Mike Loewengart, e-posta yoluyla gönderdiği notunda “Gerçekten, şaşırtıcı büyüme uyarılarının geçtiğimiz birkaç hafta boyunca yanıp sönen uyarı işaretler altında izlememiz çok fazla bir sürpriz olmadı.” dedi.

Yatırımcılar Verim Artışı Bekliyor

Verimde Artış Bekleyen YatırımcılarYatırımcılar ekonomik büyümenin artması üzerine bahislerle yatırıma giriştikleri piyasada verim, artış eğilimi gösteriyor. Dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin karamsarlık, 10 yıllık hazine verimini geçen ay Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyesinin kaydedilmesine kaynak oldu.

Çarşamba gününün nispeten karışık ABD veri dizisi, İşgücü Bakanlığı’nın aylık istihdam raporunu yayınlayacağı Cuma günü işlemcilere yönelik hisseleri artırıyor.

İşgücü piyasası, son birkaç yıldır ABD ekonomisinde göreceli bir güç noktası olarak öne çıkıyor, ancak Şubat’taki rapor işe alımda beklenenden daha keskin bir yavaşlamaya işaretler şeklinde okunmuştu. 

Yapılan ankete katılan ekonomistler, Mart ayındaki işe alım hızını ve işsizlik oranının %3,8.de değişmeden kaldığını öngördükleri Cuma günkü raporunu bekliyorlar. İşsizlik oranı Ocak verisinde %4.0, Şubat’ta %3.9 beklentisine karşılık %3.8 olarak açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu