Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasaları Beklentiyi Aşan İstihdam ve Artan İşsizlikle Açılacak

Piyasaların yakından izlediği tarım dışı istihdam verileri açıklandı. ABD açılış öncesi işlemlerde en çok artan ve azalan hisseleri değerlendirdik.
ABD Piyasaları Beklentiyi Aşan İstihdam ve Artan İşsizlikle Açılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar için önemli olan ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Tarım dışı istihdam Haziran ayında 850 bin artarak, 700 – 720 bin beklentisini geride bıraktı. Açıklanan sayı Mart ayından bu yana gerçekleşen en yüksek seviye oldu.

İstihdamda artış olması ekonomiye dair iyimserliği desteklerken, işsizlik %5,8’den %5,9’a yükseldi. Ekonomistler %5,7 oranında gelmesini bekliyordu. Ortalama saatlik kazançları da %3,6 artışla %3,7 beklentisini karşılamadı.

ABD piyasalarında açılış öncesi işlemlerde Dow Jones’un en iyi performansını Intel Corporation (INTC) gösterdi.
ABD Piyasaları Açılış Öncesi Hisseler
Kaynak: Investing

Dow Jones sanayi ortalaması endeksi Perşembe günü %0,38 değer kazancıyla 34,633,53 puandan kapandı. Tarım dışı istihdam rakamlarının tahminlerden daha iyi gelmesinin yatırımcıların risk iştahını artırması, Wall Street’te ise kazanç yönlü işlemlerin olması bekleniyor.

Piyasa öncesi işlemlerde Dow Jones alt bileşenlerinden en çok artan %1 ile Intel hisseleri olurken, en fazla düşüş %0,43 ile JPMorgan Chase & Co (JPM) hisselerine ait.

1 Temmuz işlemlerini %0,52 yükselişle 4.319,94 puandan kapatan S&P 500 (SPX) endeksi, dün 4.320,66 ile rekor kırdı. Piyasalar açılmadan önce S&P altında işlem gören şirket hisselerinden Eversource Energy (ES) %3,60 oranında arttı. Kapanışı %0,47 düşüşle yapmıştı. En çok düşüş ise %2,14 azalan Keysight Technologies Inc (KEYS) hisselerine ait.

Dün rekora yaklaşan Nasdaq kompozitinde en çok artış Tat Techno (TATT) hisselerine ait. Şirket hisseleri dün %0,59 kayıpla 5,92 dolardan kapandıktan sonra, açılış öncesi işlemlerde %70 artarak 10 doları aştı.

Bu hisseler aynı zamanda ABD piyasalarının tamamı için en çok artış oranına sahip. Endeksin en kötü performansını gösteren Iterum Therapeutics PLC (ITRM) %40’tan fazla değer kaybederek 2,29 dolardan 1,37’ye indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu