Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasaları, Negatif Ayrışan Dow Jones ve Kaybettiren Boeing Hisselerine Bakış!

ABD piyasalarında değişimli grafikler dikkat çekerken, APPL ve UNH'nin kazanımları Mavi Çip endeksini kurtarmaya yetmedi. Boeing hisseleri yatırımcısını üzdü.
ABD Piyasaları, Negatif Ayrışan Dow Jones ve Kaybettiren Boeing Hisselerine Bakış!
Yorum

S&P 500, yatırımcılar enflasyonun sabit kaldığına dair daha fazla kanıt elde ettikten sonra, sağlık ve enerji şirketlerinin hisselerinin önderliğinde değer kazanmıştı. Enflasyonist baskıların düşük seviyelerde kaldığını doğrulayan yeni veriler, geniş borsa göstergesine Salı günkü işlemlerin çoğunda bir destek vermişti.

Endeks önemli bir Brexit oylaması öncesinde, alım satımın son saatinde bir miktar düşüş belirtisi gösterdi. Ancak İngiliz milletvekilleri Başbakan Theresa May’in, ülkenin Avrupa Birliği’yle nasıl kopacağına dair önerisini reddetmesinden sonra, S&P 500 ikinci düz kazanım gününe dikkat çekerek temeli bozdu.

Yatırımcılar yine de, S&P 500’ü yılın başından bu yana %11’e kadar yükselten rallinin, dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerde ve ticaret anlaşması (ABD ile Çin arasında) olmadan yavaşlama gösterdiği durumlarda devam edebileceğine inanç duymadıklarını söyledi.

Dow Jones Negatif Ayrıştı

Dow Joens Endekslerden Negatif AyrıştıPacer Financial’den Sean O’Hara, Salı günü işlem hacmi ve para akışı verilerinde bir düşüşe işaret ederek “Bugünün pazarındaki yatırımcıların dikkatini çekiyor. Pazarın buradan hangi yöne gittiğini görmek için hala bekleyen birçok insan var.” dedi.

S&P 500 %0.3 artışla 2.792 seviyesine yükseldi. Bu hareket ile geniş endeks, geçen senenin başından beri yukarıda kalmaya çalıştığı önemli bir eşik olan 2.800 seviyesinin kıyısını işaret ediyor. Gelecek günler S&P 500’ün bu seviyenin üzerine çıkıp çıkamayacağını tekrar test edecek ve yatırımcılara hisse senetlerinin toplanmaya devam edebileceğine dair güvenilir bir sinyal sunacağı yönünde yorumlandı.

Nasdaq %0.44 değerlenerek 7.591’e yükseldi. Dow Jones Endüstri Ortalaması, Boeing hisseleriyle %0.38 düşüşle 25.555 seviyesine geriledi. Birçok ülke, uçak gemilerinin havacılık şirketinin uçaklarından birini kazadan sonra karaya çıkarması gündemi ile dikkat çekti.

Boeing Kaybederken, APPL ve UNH Primlendi

Boeing Kaybederken, Kazanan Hisseler Mavi Çipi KurtarmadıBoeing hisseleri %6.1 (-24.60 $) düşüşle 375,41 $ seviyesine geriledi. Bu haftaki düşüş %11’e yükseldi. Diğer tarafta zararların bir kısmını telafi ederek %1.1 artışla 180,91 $’a yükselen Apple ve %1.1 artışla 245,88 $’a yükselen UnitedHealth Group pozitif durdu ancak bu hareket mavi çip endeksinin düşüşünü engellemesine yardımcı olmak için yeterli değildi.

Daha geniş borsa, yeni verilerin artmasının ardından enflasyondaki büyümenin iyi seyrettiğini gösterdi. İşgücü Departmanı’na göre tüketici fiyat endeksi, analistlerin beklentileri doğrultusunda geçen ay %0.2 artış gösterdi. Şubat’ın okuması üç ay boyunca yapılan yassı grafiklenmenin artmasına rağmen genel fiyatlar, Eylül 2016’dan Şubat ayına kadar olan son 12 ayda en düşük sınırda yükseldi.

Tepid enflasyonu, Fed’in daha fazla faiz oranlarını artırma kararında önemli bir etken oldu ve Salı’nın tüketici fiyat okuması, yatırımcılara yakın gelecekte Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceği konusunda daha fazla güven verdi. S&P 500’deki enerji şirketlerinin payı ham petrol fiyatlarının yükseliş göstermesiyle %0.6 arttı. Haberleşme şirketleri %0.6 daha eklerken, sağlık hisseleri de %0.7 artış kaydetti. (Brent Petrol %0.30 değerlenerek 66,87 $/varil üzerinden işleme giriyor.)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu