Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İstihdam Verilerini Beklerken, Dolar Kuru Zayıflama Eğilimiyle 5.62 Altında

ABD’de piyaların Kurtuluş Günü sebebiyle kapalı olduğu bugünde, gözler ABD’de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisindeyken bu beklentilerle dolar G-10 paraları karşısında zayıfladı.
ABD İstihdam Verilerini Beklerken, Dolar Kuru Zayıflama Eğilimiyle 5.62 Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP ve Moody’s Analytics’in açıkladığı verilere göre ABD’de özel sektör istihdamının Haziran ayında 102 binle beklenenden az arttığı görülürken, şimdi ise tüm dikkatler ABD’nin Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine çevrildi. Bu verilerin Haziran’da 164 bin artacağı öngörülüyor. Bugün ise ABD piyasaları Bağımsızlık Günü sebebiyle kapalı.

Dolar/TL, TÜİK tarafından dün açıklanan enflasyon verileriyle birlikte hafif düşüş eğilimi göstererek 5.60’a kadar gerilemişti. Günü 5.6216’dan kapattı. Bu sabah ise güne 5.62 seviyelerinde başladı. Ardından 0,30 oranında ekside seyrederek 5,6049 liradan alıcı buldu.

TSİ 08:00’de 5,6232 liradan işlem gören ve aşağı yönlü seyreden dolar/TL, beklentilerle uyumlu gerçekleşen enflasyon verilerinin ardından ilk etapta gerilemiş, döviz alımlarındaki vergi artışıyla tekrar yükselmişti.

Dolar Döviz Alımlarındaki Vergi Artışıyla Tekrar YükseldiBaz etkisiyle gerileme trendine giren enflasyon verilerinin ardından dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indireceği öngörülen 25 Temmuz’daki PPK toplantısından da bir hayli etkilenecek gibi görülüyor. TCMC 12 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantıda faizde bir değişikliğe gitmemişti.

Dolar kuru haftaya sert bir düşüşle başlamıştı. Dün açıklanan enflasyon verilerinde yıllık enflasyon (%15.74 beklentisine rağmen) %15,72’ye kadar düşmüş, TÜFE ise aylık bazda %0.03 artış göstermişti.

Çarşamba günü ABD’de açıklanan özel sektör istihdam verisi, tarım dışı istihdam verilerinin de beklenenden düşük olabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bu ise daha düşük faize zemin hazırlama olarak görülüyor.

ABD'de Çarşamba Günü Özel Sektör İstihdam Verisi AçıklandıBloomberg Dolar Spot Endeksi, özel sektör istihdam verileriyle birlikte düştü ve kayıplarının üçüncü güne taşıdı. İki dünde %0.11 azalarak TSİ 08:30’da 1,190.21 puan oldu.

Tokyo’da Resona Holdings Inc. baş stratejisti Shinsuke Kajita şunları söyledi: “Dolar Fed’in genişleme spekülasyonuyla düzeltme yapıyor. İstihdam artışı, ADP verisinin ima ettiği gibi beklenenden düşük veya negatif gelirse, şu anki ılımlı yavaşlama algısının yerini daha derin bir ekonomik küçülme algısı alır.”

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıklayacağı istihdam verisinde beklenti 160 bin seviyesinde. Mayıs ayı verileri ise 75 binlik artışı işaret ediyordu. ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam Verileri’nin ve diğer verilerin beklentileri karşılayamaması gelecek günlerde Fed’in beklenen faiz indirimi olasılığını artırabilir. Böylelikle dolar kurundaki çekilmeler hız kazanabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu