Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM İmalat Dışı PMI Ağustos’ta 61,7 ile Beklentileri Aştı

Yoğun ABD ekonomik gündeminde beklenen bir diğer veri olan ISM İmalat Dışı PMI açıklandı.
ABD ISM İmalat Dışı PMI Ağustos’ta 61,7 ile Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) Ağustos ayına ilişkin ABD İmalat Dışı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.

Rapora göre okuma 61,7 oldu. Beklenti yüzde 61,5 yönündeyken önceki ay 64,1 olmuştu.  Son okuma, 1997’de karşılaştırılabilir kayıtların başlamasından bu yana hizmet sektöründeki en hızlı genişlemeyi işaretlemişti.

ISM Hizmet PMI, Temmuz’un  64,1’lik Rekorundan 61,7’ye Geriledi

ISM İmalat Dışı PMI 61,7
Kaynak: ISM

Son ISM İmalat Dışı PMI anketine göre hizmet sektöründeki ekonomik faaliyet Ağustos’ta 15 ay üst üste büyüdü. Ağustos okuması, son 139 ayın ikisi dışında tamamında genişleyen hizmetler sektörü için 15. büyüme ayına işaret etti.

Ticari faaliyetler Temmuz’da 64,1’e karşı 61,7’ye inerken yeni siparişler 63,7’ye karşı 63,2, istihdam 53,8’e karşı 53,7 ve stoklar 49,2’ye karşı 46,9’a geriledi.

ISM’den Anthony Nieves, anketin 17 hizmet sektörünün büyüdüğünü yalnızca sanat, eğlence ve rekreasyonun düştüğünü söyleyerek şöyle açıklamada bulundu:

“Ağustos ayında genişleme hızında gerileme yaşandı ancak hizmetler sektörü için büyüme güçlü kalmaya devam ediyor. Sıkı işgücü piyasası, malzeme kıtlığı, enflasyon ve lojistik sorunları kapasite kısıtlamalarına yol açmaya devam ediyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu