Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İlk Çeyrek Verilerinin Hesabı Zor Getirisi Düşük Olabilir!

ABD tarafından 2019 yılının ilk çeyrek verilerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyası zor olabileceği gibi karlılıklarda negatif güncellemeler dikkat çekebilir.
ABD İlk Çeyrek Verilerinin Hesabı Zor Getirisi Düşük Olabilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD borsaları yirmi yıldan daha uzun bir süredir en güçlü koşusu içerisinde. Ralli bu hafta başından itibaren test edilecek, çünkü kurumsal kar büyümesinde göze çarpan bir gerileme, yeni bir oynaklık dalgalanması için zemin oluşturabilir düzeyde.

Düzinelerce şirket ilk çeyrek için kar tahminlerini aşağı yönde güncelledi. Walgreens Boots Alliance Inc. geçen hafta zorlu piyasa koşullarının bir sonucu olarak; Apple Inc., FedEx Corp. ve 3M Co. gibi kurumsal güçlere katıldı ve tüm yıl kar tahminini düşüren en büyük şirket pozisyonunda yer aldı.

Kazanç sezonu bu hafta en ciddi şekilde başladı ve yılın yarısından fazla bir sürede en yüksek seviyelerine kadar giden değerlerle yatırımcılar, şirket yöneticilerinin yorumları kurumsal kar büyümesinde daralmanın bir anlık ya da daha fazla kanıt olup olmadığını ölçmek için incelemeler sürüyor.

Güvercin Duruş Endeksi %15 İtti

FED'in Güvercin Duruşu Pozitif YansıdıŞimdiye kadar, daha uzlaşmacı (güvercin) FED (Federal Reserve) sayesinde yatırımcılar beklenen kar sıkıntısını geride bırakıyor gibi görünüyor. Merkez Bankası bu yılın başlarında 2019’un geri kalanı için faiz oranlarını artırmaya karar verdi ve yatırımcıların riskli varlıklara olan talepleri S&P 500’ü bu yılbaşından beri %15’ten daha fazla itmelerini sağladı.

Yükseliş geçen yıl olduğu gibi piyasalar yönlendirilmeden hemen önce, geçen Eylül ayında ulaşılan yüksek seviyenin en çarpıcı noktasına erişmişti. Bazı analistler, para yöneticilerinin Merkez Bankası tarafından faiz oranlarında giderek daha fazla artış olacağını öngördü ve şirket karının büyümesindeki yavaşlama nedeniyle stokların güçlenebileceğini vurguladı.

Morgan Stanley’den hisse senedi alım satım stratejisti Mike Wilson, “Yatırımcılar, FED’in tepkileriyle haklı olarak teşvik ediliyor, ancak FED’in politikadaki hareketliliği, marj baskılarını hafifletmeyecektir. Bu ay gördüğümüz kar marjları ve kazanç kalitesi için büyük bir risk var ve bu kesinlikle piyasaya sunulmuyor.” dedi.

İlk Çeyrek’te %4.2’lik Daralma

2019 İlk Çeyreğinde Daralmaİlk çeyrekte S&P 500 karının bir yıl öncesinden %4.2 daraldığı tahmin ediliyor. İkinci çeyrekte ise bir büyüme gözlenmeyeceği beklentiler arasında dikkat çekici olanı. Buna rölatif, geniş endeks 2016’dan beri art arda azalan kazanç çeyrekleri ile işaretlenmiş ilk kazanç durgunluğuna girme riski ile karşı karşıya kalabilir.

Kazanç tahminlerini düşüren şirketler, sermaye iyileştirmeleri ve emek harcamalarını azaltarak, ekonomik büyümeyi boğabilir ve borsada bir düşüşe neden olacak reaksiyonların kaynağı olabilir. Kazanımların negatif güncellenmesinin şirketleri, önceliklerini yeniden düşünmeye zorlama eğiliminde olduğunu belirtti.

Şirketlerin kar değişimlerindeki acılı bir durum karşımıza çıkıyor. 2018 yılındaki vergi indirimlerinin getirdiği teşvik başlığındaki pozitif hava bu yıl yok. Gelişme böyle olunca ilk çeyrek verilerinde gerileme sancılar yaratıyor. Bu yılın ilk çeyreği ve geçtiğimiz yılın aynı dönem verilerini karşılaştırmak da zor; çünkü geçen yıl teşvik vardı, bu yıl yok.

S&P 500 şirketleri finansal krizlerden bu yana en iyi büyüme oranlarından birini 2018 yılında %20 kar elde ederek kaydetmişti. (Karlar bu yıl sadece %3.7 artış gösteriyor.)

Hisse Senetlerine Yönelik Bir Teşvik

Hisse Senedi Piyasaları İçin Teşvik Niteliğindeki AdımEaton Vance’in büyüme stokları ekibine liderlik eden Lew Piantedosi’ye göre, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda karşılaştırmalar zor. Dolar, geçen yılın bu döneminde olduğundan daha güçlü dururken, petrol fiyatlarındaki düşüş enerji stoklarını etkilemeye devam ediyor. Ancak, bu baskıların yılın ilerleyen dönemlerinde gevşemesi de beklentiler arasında rahatlatıcı bir durumda.

FED’in faiz oranlarını düşürme potansiyelinin de bulunduğunu ele aldığımızda, bu hamlenin yatırımcıları tahvil gibi daha az riskli yatırımlardan hisse satın almaya daha fazla teşvik edebilecek bir hareket olduğunu gözleyebiliriz. 

Vadeli işlem piyasaları, yıl sonuna kadar FED fiyatlarında giderek daha yüksek rakamlara neden oluyor. Başkan Trump, Merkez Bankası’nın politika kararlarının geleneksel olarak siyasi girişime maruz kalmamasına rağmen Cuma günü onayladı. (Piantedosi, “Her şey FED ile başlar.” dedi.)

Yatırımcı Şaşırabilir

Yatırımcılar Bilançolar ile ŞaşırabilirGeniş S&P 500 genelinde ilk çeyrek kar büyümesinin geri çekilmesi, şirketlerin Ocak ayından bu yana piyasaya ekonomik zorluklarını ilettiği için birkaç yatırımcısını şaşırtabilir, ancak sonraki çeyreklerde performanslarına yönelik tahminleri piyasalarda yeni bir dalgalanma yaratabilir.

Yatırımcıların, uyarıları son aylarda yükselen değerlerle bağdaştırması gerekebilir. S&P 500 şirketleri gelecekteki kazançlarının 16.7 katından işlem görüyor, dördüncü çeyrek gelişiminin başlamasından hemen önce Ekim ayının başında işlem gören geniş endeks aynı seviyede ve kazanımlardaki yavaşlama, stok katlarının haklı çıkmasını zorlaştırabilecek nitelikte gözüküyor.

Morgan Stanley ve Goldman Sachs

Devlerin Odak NoktalarıMorgan Stanley ve Goldman Sachs Group Inc. dahil olmak üzere para yöneticileri, müşterileri özellikle de oldukça yüksek ve istikrarlı kar marjına sahip olan şirketleri, ayrıca fiyatları artırma kabiliyetine sahip olan şirketleri borsadaki alternatifleri göz önünde bulundurmaya zorluyor. 

Güncel altın fiyatlarını takip etmek için tıklayınız!

Bu yıl %13’lük bir artış gösteren Procter & Gamble Co. (P&G), Morgan Stanley’nin seçtikleri arasında yer alırken, Goldman yazılım üreticisi Adobe Inc. ve perakendeci AutoZone Inc.’ye odaklanmış.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu